Kristijano Ronaldo

Fudbalska reprezentacija BiH doživjela je najubjedljiviji poraz u istoriji.

Kristijano Ronaldo Izvor: EPA/JOSE SENA GOULAO/LUSA

Reprezentacija BiH doživjela je večeras na "Bilinom polju" najubjedljiviji poraz u kvalifikacijama za neko veliko takmičenje.

Portugalci su do nogu potukli "zmajeve", a već u prvom poluvremenu vodili su 5:0, kada je mrežu Ibrahima Šehića dva puta zatresao Kristijano Ronaldo, a nakon njega i Bruno Fernandeš, Žoao Kanselo i na kraju Žoao Feliks.

Savo Milošević pobjedom je debitovao na klupi "zmajeva", kada je savladan Lihtenštajn, ali večeras njegovom timu ništa nije polazilo za rukom.

Sve je krenulo naopako već u trećem minutu, kada je igranje rukom Adriana Barišića turski arbitar pretvorio u penal, a Ronaldo u 0:1. Petnaestak minuta kasnije jedan od najboljih igrača u istoriji postigao je i svoj drugi gol, ali tu se portugalski tim nije zaustavio.

Nisu imali "zmajevi" odgovor na sjajnu igru Portugalaca, koji su do poluvremena još tri puta pogađali Šehićevu mrežu.

Srećom po domaći sastav, gosti su se zadovoljili stečenim vođstvom iz prvih 45 minuta, pa u nastavku nisu vršili veliki pritisak. Selektor Portugala Roberto Martinez odlučio je na pola sata prije kraja da iz igre povuče Ronalda, ali i Rafaela Leaa, čime je oslabljen napad gostiju.

S obzirom da je Slovačka slavila u gostima protiv Luksemburga, to znači da je BiH i teoretski izgubila šanse da se kroz kvalifikacije domogne Evropskog prvenstva sljedeće godine. Plasman na EURO 2024 "zmajevi" će pokušati da obezbijede kroz baraž.

Bio je ovo najubjedljiviji poraz BiH. Do sada je taj negativan rekord držao meč od 15. novembra 2011. u baražu za EURO 2012, takođe protiv Portugala, a i tada je Kristijano Ronaldo postigao dva gola, kao i Elder Postiga, a strijelci su tada još bili Nani i Migel Veloso za pobjedu 6:2.

NAJTEŽI PORAZ

Najteži poraz bh. tima, računajući sve utakmice, viđen je u prijateljskom meču, kada je Argentina 1998. godine slavila 5:0 u Kordobi. Het-trik tada upisao je Gabrijel Batistuta. "Zmajevi" su večeras izjednačili taj negativan rekord, ovaj put u takmičarskom meču.

BiH: Šehić (72. Vasilj), Kolašinac, Hadžikadunić, Barišić (62. Gojković), Dedić, Cimirot, Pjanić, Demirović (46. Gazibegović), Rahmanović (46. Hadžiahmetović), Stevanović (65. Hamulić), Džeko. Selektor: Savo Milošević.

PORTUGAL: Košta, Kanselo, Inasio, Diaš, Dalot, Otavio (85. Ž. Neveš), Danilo, Fernandeš (79. R. Neveš), Leao (65. Neto), Feliks (79. Vitinja), Ronaldo (65. Žota). Selektor: Roberto Martinez.

22:31

85' - Neveš mijenja Otavija

Mladi Žoao Neveš debituje za portugalsku reprezentaciju. Ušao je u igru umjesto Otavija.

22:30

Slovačka vodi

Slovaci su poveli u gostima protiv Luksemburga, te ako slave, BiH će i teoretski ostati bez šansi za drugo mjesto.

22:29

83' - Prvi žuti karton na utakmici

Vjerovali ili ne, tek u 83. minutu viđen je prvi žuti karton večeras. Zaradio ga je Hadžikadunić nakon starta nad Žotom.

22:24

79' - Dvostruka izmjena kod gostiju

Žoao Feliks i Bruno Fernandeš izlaze, na teren će Vitinja i Ruben Neveš.

22:18

72' - Posljednje izmjene Miloševića

Gojković je zamijenio Barišića, dok će umjesto povrijeđenog Šehića do kraja meča na golu stajati Vasilj.

22:12

65' - Hamulić mijenja Stevanovića

Izvršena je i treća izmjena u bh. selekciji.

22:11

65' - Izlazi Ronaldo, ispraćen zvižducima

Kristijano Ronaldo završio je meč. Dio navijača za zeničkih tribina ga je pozdravio aplauzom, dok mu je dio publike zviždao. Meč je završio i Rafael Leao, a u igri su Žota i Neto.

22:08

62' - BiH bez šuta

Za više od sat vremena, fudbaleri BiH nisu uspjeli niti jednom da zaprijete portugalskom golmanu. Za sada nemaju nijedan šut u okvir gola.

22:02

56' - Nema prilika

Čini se da su se Portugalci zadovoljili visokim vođstvom iz prvog poluvremena, tako da sada nema ozbiljnijih prilika. "Zmajevi" i dalje ne uspijevaju da zaprijete golu Košte.

21:51

46' - Milošević pokušava izmjenama

Selektor BiH odlučio se na promjene na pauzi između dva poluvremena.

U igru su ušli Hadžiahmetović i Gazibegović, a teren su napustili Rahmanović i Demirović.

21:48

Navijač utrčao na teren

Jedan domaći navijač utrčao je na teren i uspio da dođe do Kristijana Ronalda!

Incident se dogodio u 39. minutu utakmice kada je Kristijano bio blizu aut linije sa desne strane terena. Navijač je uletio sa jedne od tribina, krenuo da trči ka Kristijanu, a prije nego što su obezbjeđenje i redari uspjeli da ga zaustave on je došao do slavnog Portugalca, kako bi se uslikao s njim, a navodno ga je tom prilikom i zakačio!

21:34

- kraj prvog poluvremena -

BIH - PORTUGAL 0:5

21:29

41' - GOOOL!!! Feliks precizan - sada je 0:5!

Poigravaju se sada Portugalci sa "zmajevima", Žoao Feliks postigao je i peti gol. Nevjerovatan raspad u igri bh. tima.

21:18

32' - GOOOL!!! Kanselo pogađa za 0:4!

Nastavlja se goleada u Zenici, već je 0:4!

Prava konfuzija u odbrani "zmajeva", Kanselo postiže četvrti gol za goste.

21:15

29' - Portugalci dominiraju, BiH bez prilike

21:11

25' - GOOOL!!! Još jedna lopta u Šehićevoj mreži

Raspucani Portugalci nastavljaju da pogađaju. Sada je mrežu "zmajeva" zatresao i Bruno Fernandeš, već je 0:3!

21:08

20' - GOOOL!!! Portugal vodi 2:0, novi gol Ronalda

Ronaldo je drugi put večeras zatresao Šehićevu mrežu. Ćinilo se prvo da je u ofsajdu, poništen mu je prvobitno pogodak, ali je nakon VAR provjere utvrđeno da nedozvoljene pozicije nije bilo, tako da Portugalci vode 2:0 na "Bilinom polju".

21:05

18' - Sreća za BiH

Imali su Portugalci sada sjajnu priliku da povedu 2:0. Dalot je proigrao Fernandeša, ali fudbaler Mančester junajteda nije pogodio iz povoljne pozicije.

20:58

13' - Bez uzbuđenja

Nema uzbuđenja nakon vodećeg gola Portugalaca.

20:51

5' - GOOOL!!! Ronaldo precizan sa "bijele tačke"!

Kristijano Ronaldo preuzeo je odgovornost i pogodio sa 11 metara, Portugalci su rano stigli do vođstva.

Slavlje portugalski navijača u Zenici.

Izvor: FEHIM DEMIR/EPA

20:49

3' - Penal za Portugal!

Šok za BiH odmah na startu, dosuđen je kazneni udarac za goste. Žoao Feliks je šutirao, odbila se lopta u Barišićevu ruku i turski arbitar je pokazao na "kreč".

20:45

1' - Počeo je meč

Izvor: MONDO/Sport1/Sanel Konjhodžić

19:37

Savo ništa ne mijenja

Dakle, selektor BiH Savo Milošević izvešće na teren "Bilinog polja" potpuno istu startnu postavu koja se suprotstavila Lihtenštajnu. "Zmajevi" su tada slavili 2:0, mogu li i sada do pozitivnog rezultata?

Anketa

Može li tim Save Miloševića da ostvari pobjedu nad Portugalom?