Dramatično u Dohi: Firmino u produžetku, Liverpul je šampion svijeta!

Uživali smo u utakmici finala FIFA svjetskog prvenstva klubova koje je odlučeno tek u produžecima. Pogodak Brazilca za poraz najpopularnijeg kluba iz Brazila.

Igrao se 99. minut finala FIFA svjetskog prvenstva klubova u Dohi, kada su Sadio Mane i Roberto Firmino izveli munjevitu kontru i konačno savladali inspirisanog Dijega Alveša!

Brazilac je u produžecima postigao pogodak za poraz najpopularnijeg kluba iz rodne zemje: Liverpul - Flamengo 1:0, 0:0.

Prije toga, nedorasli sudija Abdulrahman Al-Jašim iz Katara, zemlje koja je organizovala turnir, dosudio je penal za Liverpul u trećem minutu nadoknade drugog poluvremena, pa uz asistenciju iz VAR sobe promijenio odluku i pokazao da prekršaja nad Maneom uopšte nije ni bilo...

Bila je to druga najdramatičnija situacija u 90 tvrdih minuta između nervoznih timova koje su na teren "Kalife" poslali Jirgen Klop i Žorže Žezus. Prethodna odigrala se u 47. minutu, kada je strijelac pobjedonosnog pogotka dramatičnoj završnici polufinala sa Monterejom - Firmino - volej udarcem na savršen pas kapitena Džordana Hendersona pogodio stativu.

Uzvratio je tada prvi (ali ne i posljednji) put novi šampion Južne Amerike, ali Gabrijel Barbosa zvani "Gabigol" nije uspio da savlada Alisona i tako uveća slavu i popularnost stečenu pogocima u nadoknadi vremena finalne utakmice Kopa Libertadores, kada je zvaničnom šampionu River Plejtu priredio bajernovsku sudbinu.

Desetine miliona navijača Flamenga doživjelo je blaže oblike srčanog udara u 119. minutu utakmice, kada se rezervista Linkoln Korea dos Santos neočekivano našao potpuno sam u srcu šesnaesterca i, umjesto u mrežu zemljaka Alisona Bekera, nekontrolisano poslao loptu nebu pod oblake...

Bila je to najbolja šansa za klub iz Rija da zakaže penale i potom možda ponovi čudo iz 1981. godine, kada je u finalu tadašnjeg Internacionalnog kupa savladao prvaka Evrope, Liverpul.

Skoro 40 godina kasnije, "redsi" su se revanširali "rosonerima" sa "Marakane".

Liverpul: Alison - Aleksander-Arnold, Van Dajk, Gomez, Robertson - Keita (od 100. Milner), Henderson, Okslejd-Čemberlejn (od 75. Lalana) - Salah, Firmino (od 107. Origi), Mane.

Flamengo: Alveš - Rafinja, Kajo, Mari, Felipe Luis - Arao, De Araskaeta (od 77. Vitinjo), Žerson (od 102. Linkoln) - Riveiro (od 82. Dijego), Gabrijel, Enrike.