Mirza Teletović još čeka svoju pravu priliku u Bruklin Netsima, ali ne žali zbog odlaska u SAD i neće odustati od igranja u NBA ligi.
BiH je ove godine dobila prvog košarkaša u NBA ligi – Mirzu Teletovića koji se obreo u Bruklin Netsima. Najbolji košarškaš BiH, sportista godine u BiH i iedan od najboljih košarkaša Evrope za sada ipak nema dovoljnu minutažu, vrijeme provodi na klupi i čeka svoju šansu.
U prvih 25 utakmica Bruklin Netsa u sezoni Teletović je igrao na samo 11, uz prosjek od 6,7 minuta i 2,4 poena a najbolji učinak imao je protiv Oklahoma Tandersa kada je za 11 minuta ubacio osam poena. U NBA je stigao kao najbolji strelac Evrolige – 21,7 poena prosječno, a bio je i najbolji strelac kvalifikacija za Evrobasket sa prosječno 24,3 ubačena poena.
U intervjuu za „Dnevni Avaz“ Teletović ne krije ni blago razočarenje što sjedi na klupi ali naglašava da je naoružan strpljenjem i da svaki trenutak koristi pozitivno, prateći svaki detalj na utakmicama Bruklin Nmetsa s kojima je potpisao trogodišnji ugovor vrijedan devet miliona dolara.
„Za svakog Evropljanina, pa tako i za mene, ovo je ne samo izazov nego i pravi mali kulturni šok. Doista postoji potreba za prilagođavanjem. Košarka je drugačija pa se tako, recimo, odbrana igra drugačije, ne smiješ duže od tri sekunde da stojiš u reketu, pa sve do linije za tri poena, koja je dalje od koša nego u Evopi i na kraju, teren je naravno veći“, kaže Teletović za „Dnevni avaz“.
Snage mu ne nedostaje, ali je potrebno da prođe period prilagođavanja, jer je uprkos velikom košarkaškom iskustvu sada „rookie“.
„Kada ovdje igra pet igrača, teren je mali, realno gledajući jer svako zna svoje mjesto i zadaću. Treba se naviknuti na saigrače. Ovdje svako zna šta radi. Naravno, nakon dugo godina igranja u Španiji, gdje sam se osjećao kao kod kuće. Kada odeš u novi tim, sve je drugačije. Treba stvarno vremena da se navikneš. Meni je najteže kada poslije šest godina i igranja po 40 minuta, kad ste vođa tima, maltene postanete novi igrač, kao neki početnik. Kao što to oni zovu 'rookie'. Moram priznati da mi to najteže pada“, priznaje Mirza i dodaje:
„Kome ne bi smetalo što sjedi na klupi? To je baš tako kao što sam opisao, pomalo neshvatljivo, ali uvjeren sam da će i to proći".
Najbolji bh. Košarkaš ipak trudi se da gleda pozitivno i maksimalno iskoristi priliku da bude u NBA ligi.
„Pokušavam to iskoristiti u najboljem smislu, da nađem pozitivnu stranu. Na svim utakmicama sam skoncetrisan kao da sam stalno na terneu. Na svim treninzima takođe gledam da izvučem maksimum. Evo imali ste priliku ovdje na terenu (na treningu) pogledati moju igru sa Džerijem Stekhausom, čovjekom koji je košarkaška legenda. Igra već 20 godina u NBA, a i košarkaški je TV analaitičar, a meni se evo pruža prilika da s njim igram 'jedna na jedan'. I kada imate šansu da od njega naučite nove finese, to je dobitak u startu. Čovjek ima 38 godinam a tako je teško igrati protiv njega, jer je sposoban da u malo prostora napravi veoma mnogo“, kaže Teletović za „Dnevni avaz“.
Upravo Stekhaus na treninzima hrabri Teletovića kada postiugne trojku govoreći mu „To, hajde, pokaži im zašto si došao u Ameriku“, pripremajući ga istovremeno na agresivniju ulogu u odbrani i napadu.
„Ovdje se daje važnost igračima da budu fizički mnogo dominantniji nego u Evropi. Košarka je brža i agresivnija, faulove na koje smi mi Evropljani naučili da sudije sviraju ovdje se ne sude. Tako da pomalo izgleda okrenuto naopačke uz dosta drugačijeg i žešćeg tempa“, kaže Teletović.
On dodaje da se spremao za igranje američke košarke gdje je sve tehnički precizno. U predsezoni se, kaže, uči postavljanje u odbrani, jer postoje principi koji s epoštuju koje treba odraditi na terenu i znati napamet, a onda se na to dodaju sitni detalji.
Dvadesetsedmogodišnji košarkaš sada je „rookie“, ali strpljenje ga ne izdaje i ne planira tako lako da odustane od svega.
„Nikad se ne zna šta može da se desi. Sada imam ugovor na tri godine i prilično strpljenja. Sigurno neću odustati od NBA. Pokušaću da u američkoj ligi napravim ono što sam napravio u Evropi. Maksimalno ću se truditi da ostvarim taj san“, jasan je Teletović.
U SAD je došao iz Španije gdje je bio na vrhuncu, ali to je bio logičan potez.
„Čovjek, posebno sportista, mora prihvatati izazove i težiti najboljem, a nema sumnje da je Nba vrhunac svjetske košarke“, ističe on.
Američki mediji zamjeraju Teletoviću što mnogo i prema njihovom mišljenju nepotrebno diže tegove i navode na previše gleda na liniju za tri poena.
„Ma nema to nikakve veze. S vremenom će sve doći na svoje. To je više prolazna stvar, a ja idem naprijed, čekam pravu šansu i dočekaću je. Bruklin netsi su odličan tim i želim doprinijeti njihovom uspjehu na pravi način“, ističe Teletović, koji se sa porodicom smjestio u Nju Džersiju i dobro snašao.
On poručuje mladim ljudima da ne nikada ne posustaju jer talenat je deset odsto a rad 250 odsto uspjeha.
Teletović kaže da je pomalo sličnu situaciju ovoj u kojoj se sada nalazio imao u tuzlanskoj Slobodi sa trenerom Velimirom Gašićem.
„Tada, prve godine, nisam igrao ni minute, ali sma putovao, išao na sva gostovanja i svaku sma utakmicu analizirao. A onda me je Velimir ispitivao ' Šta misliš da je trebalo uraditi? Ko je ovaj a ko onaj igrač i šta je trebalo napraviti u određenom trenutku'. Želio je da znam sve o košarci, čak i teoretski“, priča Teletović.
Svoju priliku života čekao je strpljivo i na kraju dočekao – postao je prvi bh. igrač u NBA ligi.
„Već dugo godina dolazilo je dosta skauta i svi su bili zainteresovani, ali mi smo svi imali problem jer je BiH mala zemlja pa nismo imali nikoga u NBA ligi. Ali evo dogodilo se. Ja sam sada otvorio ta vrata. Doduše nisam žurio da dođem u NBA. Stvarno sam uživao igrajući u Evropi. Ipak, u posljednje dve-tri godine govorio sam svom menadžeru Mirku Ražnatoviću (Beobasket agencija) da želim i to iskustvo u karijeri. I taj trenutak je došao prirodno, poslije dvije do tri godine mirnog čekanja. Onda smo nakon razmišljanja šta ćemo odlučili da napravimo ovaj iskorak“, kaže Teletović.
U opciji je bilo još nekoliko klubova iz NBA lige, ali s ena kraju odlučio za Bruklin Netse.
„Bilo je još ponuda, među njima Klivlend Kavalirsi, Feniks Sansi, onda Netsi, a prije toga su tu bili još Los Anđeles Lejkersi i San Antonio Sparsi, ali su mi Netsi nekako bili najinteresantniji. Pravili su ekipu za koju su željeli da bude kompetitivna. Pokazali su izuzetan sportski duh i meni je to bilo i ostalo primamljivo. Oni su dovođenjem Derona Vilijamsa i Džoa Džonsona, kao i ostankom Bruka Lopeza, svih tih tako dobrih igrača, napravili stvarno dobru atmosferu, koja je meni odgovarala. To mi je bilo na prvom mjestu“, zaključio je Teletović.
(MONDO)