PLEJ-OF: Zrinjski poveo protiv Igokee

Košarkaši Zrinjskog savladali Igokeu 73:67 i poveli u finalnoj seriji plej-ofa za šampiona BiH.

Zrinjski Igokea plej-of finale prva utakmica Izvor: Samir Cacan/MONDO
...
Izvor: Samir Cacan/MONDO

Zrinjski je na svom parketu pobijedio Igokeu 73:67 i trijumfom otvorio finalnu seriju koja se igra na tri pobjede.

Treći put ove sezone Zrinjski je savladao Aleksandrovčane i tako definitivno potvrdio da ne leži učesniku ABA lige.

Igokea nije uspjela da "brejkom" u Mostaru povrati prednost domaćeg terena, koju je Zrinjski zaslužio dvjema pobjedama u regularnom dijelu sezone.

Zrinjski - Igokea 73:67 (14:16, 22:23, 19:16, 18:12)

Igokea je imala svoje šanse u Mostaru, ali je igrala sa mnogo oscilacija, pa je uprkos seriji 9:0 i 5:0 u prvoj dionici ovaj period završila sa tek dva poena prednosti - 16:14.

Košarkaši Zrinjskog ne samo da su uspjeli da zadrže priključak nego su početkom druge četvrtine serijom 7:0 stigli do potpunog preokreta, a monstruozno zakucavanje Ramljaka za 25:20 diglo je publiku u dvorani Bijeli Brijeg i najavilo potpuno neizvjesnu utakmicu.

Šansu da izbjegne tu neizvjesnost Igokea je propustila prvi vođstvu 44:36, kada nije realizovala napad za dvocifrenu prednost, što je Zrinjski surovo kaznio.

Ramljak je pogodio trojku i iznudio faul i tako u jednom napadu ubacio četiri poena za 40:44, a do kraja trećeg perioda Mostarci su stigli i do egala 55:55.

Igokeu je u prvom poluvremenu predvodio Rikić, koji je bio odličan u reketu, ali nakon što je Zrinjski zatvorio prilaze obruču ekipa Žarka Milakovića morala je da traži nova rješenja, pa su akcije završavali Glogovac, Gajić, a u samom finišu i Artis.

Nakon brojnih smjena u vođstvu u posljednjem periodu pogocima Marija sa penala Zrinjski je otišao na 65:61, ali je meč bio daleko od riješenog. Artis je smanjio na 65:63, ali i promašio dodatno slobodno bacanje, a loše dodavanje za Rikića i izgubljena lopta na 69:65 dali su priliku domaćim košarkašima da konačno riješe pitanje pobjednika.

Trojkom Marija na početku posljednje minute Zrinjski je to i učinio, a tajm-aut Milakovića nije donio očekivano.

Igokei su trebali brzi poeni, Artis je dva puta šutirao za trojku tridesetak sekundi prije kraja, ali bezuspješno i sve je bilo gotovo.

Uzalud su bili faulovi gostiju, jer nisu ispunili bonus i Zrinjski je rutinski priveo meč kraju za veliku pobjedu 73:67.

Najzaslužniji za trijumf Zrinjskog bili su Ramljak sa 19, Igrutinović sa 14 i Smajlagič sa 11 poena, ali treba istaći dobru partiju Bramita koji je imao devet skokova i odlučujuću trojku Marija.

Na drugoj strani Rikić je postigao 14 poena, koliko i Artis, a Glogovac i Gajić su ubacili po deset poena.

TOK MEČA:

Kraj meča

73:67 Artis postiže posljednje poene na meču.

73:65 Mari je pogodio jedno slobodno bacanje, a Igokea izgubila loptu u napadu. Sve je gotovo

Dva puta pokušao je Artis za tri, ali nije pogodio. Lopta je za Zrinjski, koji još nije izašao iz bonusa pa faulovi košarkaša Igokee ne koriste mnogo

72:65 Mari trojkom u posljednjoj minuti vodi Zrinjski na velikih sedam razlike, Igokea je u problemu. Milaković je pozvao tajm-aut

69:65 Ramljak pogađa, a Rikić ne uspjeva da uhvati lioptu za alej-ap

67:63 Bramit polaže na 2:30 do kraja

65:63 Bramit je izblokirao Gajića koji je bio u kontri, ali je Artis priskočio i ubacio dva poena, ali nije pogodio dodatno slobodno bacanje poslije prekršaja Marija

65:61 Mari pogađa dodatno slobodno za četiri razlike četiri i po minute prije kraja

62:61 Nova trojka! Ovog puta pogodio je Smajlagić

59:61 Nakon serije promašaja na obje strane, Glogovac pogađa sa poludistance

59:59 Igrutinović uzvraća na drugoj strani

57:59 Trojka Gajića

57:55 Šamadan pogađa za vođstvo Zrinjskog

Počela je četvrta četvrtina

55:55 Igrutinović je položio, ali i iznudio prekršaj Jankovića. Pogotkom sa penala vratio je egal

52:55 Jevtović se odlično snašao ispod obruča

52:53 Mostarci su prišli na samo poen zaostatka, imali i napad poslije promašaja Glogovca, ali nisu ga realizovali

43:48 Prišao je Zrinjski

40:44 Zrinjski je stigao do četiri poena iz istog napada, nakon trojke i dodatnog slobodnog bacanja Ramljaka

36:44 Poeni Gajića i dodatno slobodno bacanje. Serija 5:0 gostiju na startu treće četvrtine

Počelo je drugo poluvrijeme

Milošević ne pogađa sa svoje polovine, kraj druge četvrtine

36:39 Radivojević je bio precizan sa linije slobodnih bacanja, a Ramljak uspio da pogodi sa poludistance tri sekunde prije kraja.

34:37 Igrutinović je uspio da nekako položi, a trener Igokee Žarko Milaković je zatražio tajm-atu 26 sekundi prije kraja druge četvrtine

32:35 Sada Gajić pogađa za tri

32:32 Uzbudljiva završnica druge četvrtine

27:30 Artis trojkom vraća vođstvo Igokei

25:24 Igokea nema rješenja u napadu, osim Rikića, koji sa distance, potom i polaganjem dovodi svoj tim na samo poen zaostatka

25:20 KAKVO ZAKUCAVANJE RAMLJAKA!!!

23:20 Ponovo je Zrinjski bio na plus pet ali Rikić polaganjem smanjuje

21:16 Trojka Ljujića i sada Milaković mora da zove tajm-aut

18:16 Ljujić je izjednačio, a potom i Ramljak sa slobodnih bacanja donosi domaćinu prvo vođstvo još od početnih 2:0.

Kraj prve četvrtine

14:16 Zrinjski je prišao na samo dva poena zaostatka u samom finišu prve četvrtine. Ljubičić nije uspio da sa svoje polovine pogodi koš prije zvuka sirene

7:16 Mini-serija igokee 5:0 poslije trojke Glogovca

7:11 Domaći su konačno popravili odbranu, ali i napad. Ramljak je trojkom smanjio na "minus četiri"

2:9 Novo polaganje Rikića, trener Zrinjskog prinuđen je da traži tajm-aut poslije serije Igokee 9:0

2:7 Milošević trojkom donosi pet poena prednosti

2:2 Ramljak je otvorio meč pogotkom sa distance, uzvratio je Rikić polaganjem na drugoj strani

Počela je utakmica

Pred početak utakmice nekadašnjem igrači Zrinjskog Goranu Terziću klub iz Mostara uručio je plaketu u znak zahvalnosti.