Nije stigao do medalje, ali imaće čast na zatvaranju OI: Amel Tuka ponovo nosi bh. zastavu

Najbolji bh. atletičar u nedjelju će nositi zastavu BiH na zatvaranju Olimpijskih igara u Tokiju.

tuka Izvor: Promo/Olimpijski komitet BiH

Navijači BiH najveće nade polagali su u atletičara Amela Tuku da bi mogao postati prvi bh. sportista koji će donijeti medalju sa Olimpijskih igara.

Ipak, atletičar iz Kaknja nije uspio u namjeri da se nađe na pobjedničkom postolju. U finalnoj trci na 800 metara zauzeo je šestu poziciju, što je drugi najbolji rezultat bh. takmičara u Tokiju.

Bolje plasirani od Tuke bio je samo tekvondoista Nedžad Husić, koji je u kategoriji takmičara do 68 kilograma zauzeo peto mjesto.

Tuka, koji je zajedno sa Larisom Cerić nosio zastavu BiH na otvaranju Olimpijskih igara, isto to će učiniti i na njihovom zatvaranju, u nedjelju od 13 časova po našem vremenu, potvrđeno je iz Olimpijskog komiteta BiH.

Osim već pomenutih Tuke, Husića i Cerićeve, koja je osvojila 9. mjesto na džudo turniru, BiH je na 23. ljetnim Igrama predstavljalo još četvoro takmičara.

Najbolji bh. bacač kugle Mesud Pezer takođe se našao u finalu, ali je OI završio na 11. mjestu.

Mlada bh. plivačica Lana Pudar trku na 100 metara delfin okončala je na 19. poziciji, plivač Emir Muratović stigao je do 42. i 45. mjesta u kraulu na 50 i 100 metara, dok je najlošije plasirana bh. takmičarka bila Tatjana Đekanović. Ona je u streljaštvu, na gađanju na 10 metara vazdušnom puškom, zauzela 47. mjesto.

Podsjetimo, Olimpijske igre u Tokiju, koje su trebalo da budu održane prošle godine, ali su zbog pandemije korona virusa prolongirane na 2021, počele su 23. jula i trajaće do 8. avgusta, kada će svečanom cerenomijom biti okončano najveće planetarno takmičenje.