• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpski sport : Ko bi rek'o čuda da se dese

...Pa da atletika medalje donese. Sačuvajmo 2013. od zaborava. Ima i zašto...

 Srpski sport : Ko bi rek'o čuda da se dese Izvor: MONDO

Mnogo toga dešavalo se u domaćem sportu tokom 2013. godine. I lijepog i ružnog i srećnog i tužnog...

Kraj godine uvijek je vrijeme kada se pravi pregled nazanimljivijih i najznačajnih događaja, pa će vam tako i MONDO narednih dana predstaviti šta mi podrazumjevamo pod tim kada je u pitanju srpski sport.

Do tada, pogledajte šta je Novinska agencija Beta izdvojila na svojoj listi (redoslijed je po sportskoj važnosti, a zatim i pažnji koja je izazvana u javnosti):

10. SUSPENZIJA VIKTORA TROICKOG ZBOG DOPINGA


Foto: Guliver/Getty images/Dennis Grombkowski
Teniser Viktor Troicki je propustio jedan doping test na zahtjev kontrolora, što ga je koštalo suspenzije na 18 mjeseci, koja je potom skraćena na 12. U odbranu
reprezentativca Srbije stali su i nacionalni savez i njegovi reprezentativni drugovi, ali je ITF bio neumoljiv. Zbog svega je Troicki prošao kroz ružne trenutke i bilo mu je zabranjeno da gleda finale Dejvis kupa u Areni, a neki od tenisera su se javno pobunili zbog načina na koji se obavlja doping kontrola.

9. PARTIZAN NASTAVIO KOŠARKAŠKU DINASTIJU, BEOGRAD S DVA
EVROLIGAŠA


Foto: MN Press
Crno-bijeli košarkaši osvojili su 12. uzastopnu titulu prvaka Srbije i šestu u Jadranskoj ligi. Vjerovatno teže nego ikad, ali je taj tim uprkos svemu odbranio primat najboljeg u Srbiji i regionu. Partizan je cijelo ljeto proveo u blokadi računa, a poslije mnogo muka i pomoći države, počeo je novu sezonu i izborio se za Top 16 Evrolige.

Nova Crvena zvezda nastavila je s dobrim rezultatima i osvojila Kup Srbije u Kragujevcu, na turniru koji je obilježio prekid meča. Ipak, finale Jadranske lige donijelo je crveno-bijelima plasman u Evroligu, tako da je Beograd prvi put u istoriji imao dva kluba u najjačem košarkaškom klupskom takmičenju Evrope.

8. KOŠARKAŠI SE PLASIRALI NA SP, ĐORĐEVIĆ POSTAO SELEKTOR


Foto: MN Press
Seniorska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je sedmo mjesto na Evropskom prvenstvu u Sloveniji i tako izborila plasman na Svjetsko prvenstvo. Selektor Dušan Ivković, uprava Saveza i dio javnosti rekli su da je cilj ispunjen i da je to uspjeh, ali je tim u pojedinim utakmicama djelovao kao da može da postigne više.

Potom je Dušan Ivković podnio ostavku, a na samom kraju godine selektor reprezentacije je postao Aleksandar Đorđević, jedan od najvećih evropskih košarkaša ikada.

7. FUDBALERI OMLADINCI EVROPSKI PRVACI


Foto: MN Press
Iako mlade selekcije u svim sportovima služe da grade reprezentativce za seniore, trijumf omladinske selekcije Srbije na Evropskom prvenstvu u Litvaniji donio je veliku radost ljubiteljima fudbala u Srbiji. Pobjeda "orlića" je tako postala najveći fudbalski uspjeh samostalne Srbije.

6. SRPSKI KLUPSKI FUDBAL PAO NA NAJNIŽE GRANE


Foto: MN Press
Partizan je napravio rekord osvojivši šestu uzastopnu titulu nacionalnog prvaka, a Jagodina je prvi put osvojila Kup. I to je sve lijepo što može da se kaže za domaći klupski fudbal.

Sva četiri predstavnika zemlje ispala su u kvalifikacijama evropskih takmičenja, a prvenstvo od prvog kola potresaju skandali. Na početku Superlige, polovina klubova se pobunila protiv predsjednika FSS Tomislava Karadžića, a onda protest prekinula naglo, kao što je i počeo. Prvi čovjek Saveza najavio je odlazak u decembru, ali je onda rekao da će to učiniti februara.

U Superligi je poslije svakog kola bilo žalbi klubova na suđenje i optužbi za namještanje, a rat saopštenjima na relaciji Partizan - Crvena zvezda - FSS probio je granice pristojnosti. Povrh svega, nastavio je da se krnji ugled Crvene zvezde odlascima igrača i skandaloznim svađama igrača i uprave preko medija.

5. NEUSPJEH FUDBALERA SRBIJE U KVALIFIKACIJAMA ZA SP


Foto: MN Press
Srbija je prošla kroz turbulentne kvalifikacije, praćene mnogim nefudbalskim stvarima. Selektor Siniša Mihajlović vodio je tim kroz najveći dio kvalifikacija bez Nemanje Matića i Adema Ljajića, koji nisu igrali zbog stvari koje nemaju veze s terenom.

Mihajlović je "ratovao" s medijima, mijenjao sastave, bio na udaru kritika, a "orlovi" su na kraju završili kao treći u grupi. Matić se vratio u tim kada je već sve bilo gotovo, a Ljajić ni tada. Na samom kraju kvalifikacija, mediji i Savez su pomirljivo ocijenili da je "napravljena osnova za budućnost".

Kako god, igrači i navijači Srbije će najglamurozniji Mundijal ikada gledati na televiziji.

4. SREBRNA MEDALJA RUKOMETAŠICA NA SVJETSKOM PRVENSTVU


Foto: MN Press
Rukometašice su i prije početka Svjetskog prvenstva najavljivale medalju na tom takmičenju, održanom u Srbiji. Ispunile su obećanje osvojivši srebro.

Srbija je do medalje došla pobijedivši veliku selekciju Norveške, ali je u finalu bio bolji Brazil - najveće iznenađenje šampionata. Rukometašice su srebro proslavile kao zlato, a priređen im je i "doček" ispred Skupštine Beograda.

3. CRVENA ZVEZDA VLADAR SVJETSKOG VATERPOLA


Foto: MN Press
Crvena zvezda ove sezone ne igra u Ligi šampiona u vaterpolu zbog promjene sistema kvalifikacija, ali ni to ne može da baci sjenku na ogroman uspjeh kluba koji praktično postoji nešto više od dvije godine.

Osvojeno domaće prvenstvo u nezaboravnom finalu plej-ofa, pobjeda u dramatičnom Kupu i trijumf na završnom turniru Lige šampion u Beogradu i, na kraju, pobjeda u evropskom Superkupu, neformalno su promovisali Crvenu zvezdu u najbolji klub svijeta.

Fantastičan uspjeh crveno-bijelih pratio je i kragujevački Radnički koji je osvojio Evrokup, a oba ta rezultata najavila su novi poredak u jednom od najomiljenijih sportova u Srbiji.

2. USPJESI NOVAKA ĐOKOVIĆA


Foto: MN Press
Najbolji sportista Srbije osvojio je 2013. godine jedan grend slem turnir (Australijan open), tri mastersa iz serije 1.000, kao i završni masters u Londonu, a sa reprezentacijom je igrao u finalu Dejvis kupa. Đoković je izgubio prvo mjesto na svjetskoj rang-listi, ali je i pored toga igrao na najvišem nivou i na kraju godine ga je Međunarodna teniska federacija proglasila za igrača godine.

Bez obzira na velike uspjehe koje postižu ostali sportisti iz Srbije, kada se prave rang-liste uvijek se dođe do jednostavnog zaključka - ovo je era Novaka Đokovića.

1. MEDALJE IVANE ŠPANOVIĆ I EMIRA BEKRIĆA


Foto: Twitter/Ivana Španović/Guliver/Getty Images/Ian MacNicol
Niko od atletičara u Srbiji, SCG, SRJ i SFRJ nije osvajao medalje na šampionatima svijeta do sada. Jedine svetske medalje u atletici osvajali su Franjo Mihalić u maratonu i Ivan Gubijan u kladivu. Od 1983. godine, od kada se održava Svjetsko prvenstvo, država čija je Srbija pravna nasljednica, nije imala medalju. Sve do Moskve, kada su Ivana Španović (skok u dalj) i Emir Bekrić (trka na 400 metara sa preponama) osvojili bronze.

Pored njih, dobre rezultate postizali su i Amela Terzić, Asmir Kolašinac i Mihail Dudaš, koji su upotpunili istorijski uspjeh Španovićeve i Bekrića.

(MONDO/Beta:Foto:MN Press)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC