Njemačka nije Srbija, "panceri" prejaki za Bjelorusiju!

U meču bez prava na grešku Njemačka upisala ubjedljiv trijumf protiv Bjelorusije.

Rukomet Evropsko prvenstvo Grupa 1 Njemačka - Bjelorusija 31:23 Izvor: Ronald Zak/AP

Selekcija Bjelorusije pobjedom nad Srbijom nagovijestila je dobar nastup na Evropskom prvenstvu, a poslije poraza od Hrvatske, trijumf nad Crnom Gorom donio joj je prolaz u drugi krug, odnosno Grupu 1.

A tamo ju je dočekala Njemačka i pobjedom 31:23 postavila stvari na svoje mjesto.

Napad Bjelorusije nije funkcionisao tako dobro kao protiv Srba i Crnogoraca, prvenstveno zahvaljujući Andreasu Volfu, jednom od najboljih golmana na svijetu i izabranici Jurija Čevcova jednostavno nisu imali šanse protiv Nijemaca.

Svjesni da bez prenesenih bodova, nakon onog poraza od Španije, nemaju pravo na grešku protiv "autsajdera", reprezentativci Njemačke silovito su krenuli i većposlije 15 minuta igre golom kapitena Genshajmera stigli do sedam golova prednosti – 11:4.

Moglo je biti i "plus osam“ na poluvremenu, ali je Jurinok bukvalno u posljednjoj sekundi prvog dijela smanjio na 18:11, međutim, stvari se ni nakon povratka iz svlačionice nisu mijenjale.

Samo u jednom trenutku Bjelorusi su zaprijetili, ali je upropaštena kontra za "minus četiri“, odnosno odličan potez Vinčeka koji je iznudio faul u napadu na centru igrališta otklonio bilo kakvu neizvjesnost.

Selektor Kristijan Prokop imao je prostora za rotaciju, pa su se svi igrači, osim golmana Volfa i Bitera upisali u strijelce. Kastening je to činio šest puta uz stoprocentan šut,a Volf je upisao 12 odbrana.

Njemačka je trijumfom 31:23 stigla do prvih, ali vrlo važnih bodova u novoformiranoj Grupi 1,  a već u narednom kolu igraće vjerovatno i odlučujuću utakmicu u borbi za polufinale, protiv Hrvatske.