Predsjednik RS izjavio je da je Britanija u kontinuitetu kroz istoriju negativna prema Srbima, što potvrđuje i njihov prijedlog rezolucije o Srebrenici, za koji je rekao da je pokušaj pisanja istorije zasnovan na netačnim činjenicama.
"Nisam od onih koji su skloni da misle o teorijama zavjere, za mene postoje samo zavjere. Britanci su bili na strani Otomanske imperije i zato se ona toliko i zadržala ovdje. Kad je srpski narod dizao ustanke za svoju slobodu, Otomanska imperija je imala podršku Britanije kao kolonijalne sile", rekao je Dodik za beogradsku "Politiku".
Prema njegovim riječima, zato je i ostao onaj dio evropske Turske kako bi se i dalje zagorčavao život balkanskim narodima.
On je rekao da je britanska vlast u BiH poslala visokog predstavnika Pedija Ešdauna koji je srušio Dejtonski mirovni sporazum, kršio međunarodno pravo i odredbe Ustava BiH, što govori o lošim namjerama, jer je sve činjeno na štetu Srba i Republike Srpske.
"Pedi Ešdaun je devedesetih godina 20. vijeka, kao i Holbruk, sjedio izuven s liderima s Kosova i podstrekivao ih da dižu revoluciju. On je direktni izdanak britanske politike koja je ovdje mešetarila, zavađala ljude i vodila ih u rat. Zato rezolucija o navodnom genocidu u Srebrenici predstavlja kontinuitet takve britanske politike", kaže Dodik.
On je podsjetio da su Britanci bili dio alijanse koja je bombardovala Srbe osiromašenim uranijumom, koji ostavlja posljedice na novorođenu djecu.
Predsjednik Srpske je podsjetio da mu je nedavno u Sankt Peterburgu ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao da je britanska rezolucija o Srebrenici "antisrpska" i da nije dogovoreno da to ide na dnevni red.
"On je prvi rekao da je rezolucija antisrpska, prije mene. Očigledno da Rusi imaju saznanja o lošim namjerama Britanaca. Ovdje je riječ o pokušaju pisanja istorije zasnovanom na netačnim činjenicama, a Britanija to podržava", rekao je Dodik.
Dodik kaže da namjerava veoma oštro da razgovara sa predstavnicima britanske ambasade u BiH, ako bude imao priliku.
"Ovdje na Balkanu ambasadori pokušavaju da se miješaju u unutrašnje stvari svake zemlje i da budu njihovi upravitelji. Britanski i drugi zapadni ambasadori pokušavaju da upravljaju BiH, a ako u tome ne uspijevaju, onda krive lokalne političare", rekao je Dodik.
On je istakao da su ambasadori pretjerano aktivni na unutrašnjem planu u BiH i smatra da oni ne mogu da upravljaju zemljom.
"U BiH je protektorat i novi sistem vladanja, nepoznat u svijetu, koji se naziva ambasadorokratija. Ambasadori nekoliko zapadnih zemalja nalaze se petkom i onda odlučuju šta treba da se radi u BiH", rekao je Dodik.
On je istakao da će referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH biti sproveden.
Dodik je rekao da Srbi razmišljaju o NATO-u i da imaju svoje mišljenje o tome.
"Ja nisam aktivista koji bi ubjeđivao srpski narod da ide u NATO. Ja samo pitam: zašto ste nas bombardovali i zašto osiromašenim uranijumom, pa sad ljudi i djeca s naših prostora masovno obolijevaju od malignih bolesti? Zašto mi ne smijemo o tome da pričamo, zašto moramo da ćutimo jer su oni veliki? Ja vjerujem da sam na strani istine", rekao je Dodik.