• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Burna rasprava u NSRS o Zakonu u policiji RS

Autor Agencije

Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač izjavio je danas da je opozicija u Skupštini RS u svojim navodima u vezi sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima pokazala elementarno nepoznavanje policijskih poslova i ovlaštenja.

"Takva ovlaštenja su oduvijek postojala od kada je policije, i u bivšem sistemu, a i sada. Izneseni stavovi nemaju veze sa materijom koja se obrađuje u zakonu", rekao je Lukač novinarima tokom skupštinske pauze.

On je istakao da je većina ovlaštenja koja je predviđena ovim zakonom prepisana iz ranijih zakona Srpske i bivše Jugoslavije.

Lukač je pojasnio da jedino što je novo u ovom zakonu jeste dio koji se odnosi na prikupljanje obavještenja, koja su jasno određena.

"Pa zar policiji treba oduzeti mogućnost da razgovara i prikuplja obavještenja o učinjenom krivičnom djelu ili prekršaju. Kako to `stručnjaci` misle da policija završi policijski posao ako nema mogućnost da prikuplja obavještenja i razgovara sa građanima", zapitao je Lukač.

Lukač je zapitao i kako će policija okončati posao ako ne može da privede lice za koje smatra da je počinilac krivičnog djela.

On je rekao da svi navodi i komentari opozicije predstavljaju političku priču, dodajući da ga najviše čude u tom pravcu komentari predsjednika Odbora Narodne skupštine Srpske za bezbjednost Milanka Mihajilice, koji bi po prirodi te funkcije trebalo da zna mnogo više o materiji koju ovaj zakon tretira.

Lukač je rekao da ga čude navodi Mihajilice i ostalih opoziconara o ovlaštenjima koje ovaj zakon daje predsjedniku Republike, te je pojasnio da je predsjednik Republike vrhovni komandant u uslovima neposredne ili proglašene ratne opasnosti i da kao takav mora imati informacije o bezbjednosti.

"Čovjek koji vodi Odbor za bezbjednost mora da pazi na svaku izgovorenu riječ, jer ima svoju težinu", naveo je Lukač.

Za navode opozicije da policija ne može privremeno oduzimati predmete bez naredbe suda, Lukač je rekao da bi to značilo da policajac ukoliko zaustavi lice koje narušava javni red i mir, a koje kod sebe ima pištolj ili nož, ne može oduzeti te predmete, nego mora prvo da ide u sud i traži naredbu za to.

Opozicija je iznijela više zamjerki na ovaj zakon, navodeći da je to sistemski zakon koji treba da ide po redovnoj proceduri, a ne po hitnom postupku, kao i to da su ovim aktom data prevelika ovlaštenja predsjedniku Republike, da je u koliziji sa Zakonom o krivičnom postupku, kao i nekim evropskim poveljama.

Bratić: Treba regulisati nacionalni debalans u policiji RS

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Senad Bratić ocijenio je da je ovaj prijedlog zakona kvalitetniji i bolje osmišljen kada je riječ o nacionalnoj zastupljenosti u odnosu na onaj koji je usvojen krajem prošle godine, a koji je vraćen u ponovnu proceduru.

Bratić je naveo da trenutno stanje nacionalne zastupljenosti od pet odsto Bošnjaka i jedan ostao Hrvata u policiji nije dopustiva, odnosno da taj nacionalni debalans treba što prije regulisati.

On je najavio da će Klub poslanika "Domovine" amandmanski djelovati u dijelu zakona koji se odnosi na zakletvu policijskih službenika, odnosno da se ugradi u zakletvi da će štititi i ustavno uređenje BiH, a ne samo Republike Srpske.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković kaže da za tu stranku odrednica o nacionalnoj zastupljenosti u MUP-u RS-a po posljednjem popisu, nije sporna, jer je u skladu s Ustavom RS-a.

Na moguće najave da će Klub Bošnjaka staviti veto i na ovaj zakon o policiji, Višković kaže da ostaje da se vidi kakva će biti dalja procedura, ali očekuje da će u konačnici za kon stupiti na snagu.

Mihaljica: Predsjednik RS ne bi trebalo da kontroliše rad MUP RS

Poslanik Srpske radikalne stranke Republike Srpske Milanko Mihajilica smatra da je Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima trebalo razmatrati u redovnoj proceduri i sačekati da bude objavljen popis iz 2013. godine. Mihajilica je dodao da predsjednik Republike Srpske ne bi trebalo da kontroliše rad Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/, već samo da daje smjernice za rad ovog ministarstva.

"Predsjednik Republike treba da bude informisan o radu MUP-a, ali da kontroliše rad MUP-a, a posebno da donosi odluke iz oblasti bezbjednosti, o čemu MUP treba da obavještava predsjednika Republike, treba brisati", smatra Mihajilica.

Poslanik PDP-a Dragan Galić rekao je da će objedinjavanjem dva zakona u jedan biti poboljšana efikasnost i rad policije Republike Srpske.

On je istakao da nacionalna zastupljenost treba da bude prisutna na cijeloj teritoriji BiH, jer postoje kantoni u kojima nema nijednog radnika iz reda srpskog naroda.

Da je ovaj zakon trebalo razmatrati u redovnoj proceduri smatra i poslanik Partije ujedinjenih penzionera Ilija Stevančević.

On je rekao da privođenje lica ne bi trebalo da traje duže od 12 časova, te da je potrebno promijeniti odredbu od 24 časa kako je predviđeno ovim prijedlogom zakona.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE