Federalni sud privremeno je obustavio deportacije osoba koje su imale vizu ili izbjeglički status i koje su već ušle u SAD, piše BBC.
Američka unija za građanske slobode podnijela je odmah po stupanju na snagu izvršne naredbe predsjednika Donalda Trampa apelaciju federalnom sudu.
Sud je prihvatio apelaciju u dijelu koji se odnosio na deportaciju osoba koje su već ušli na teritoriju SAD ili su bili u tranzitu. Ministarstvo državne bezbjednosti saopštilo je da će djelovati po odredbama suda, a ne prema odredbama američkog predsjednika.
Procjenjuje se da je Trampova naredba o zabrani ulaska državljana sedam većinski muslimanskih zemalja zatekla oko 200 osoba na aerodromima ili u tranzitu. Njima je prijetila deportacija iako su imali uredno izdate vize za ulazak u SAD ili su vlasnici zelene karte.
Odluka suda saopštena je u vrijeme dok je na hiljade građana SAD protestovalo u više američkih gradova uglavnom ispred aerodroma. Demonstranti su uzvikivali "Pustitie ih da uđu".
Tramp je u petak potpisao izvršnu naredbu kojom je zabranjen ulazak u SAD za sve državljane Sirije, Irana, Iraka, Libije, Somalije, Jemena, Alžira i Sudana.
Naredba se odnosi na sve državljane, čak i na one koji su imali uredno izdatu vizu ili zelenu kartu. Privremena zabrana ulaska trebalo bi da važi 90 dana, a Tramp je u potpunosti na 120 dana obustavio i program prihvata izbjeglica izuzev sirijskih hrišćana.
Odluka suda o zabrani deportacije ne znači da će osobama koje su se zatekle na aerodromima biti dozvoljen ulazak u SAD. Oni će najvjerovatnije biti prebačeni u imigracione centre gdje će čekati novu odluku suda o tome da li je Trampova naredba suprotna ustavu SAD.
Takođe, odluka suda neće ništa značiti ni svim državljanima sedam zemalja koji već nisu pristigli u SAD jer im neće biti dozvoljeno da se ukrcaju na avione koji lete za SAD.
Iran je već uveo identične kontramjere za državljane SAD-a, a Trumpovu imigracionu politiku osudilo je više svjetskih lidera.