Na današnji dan prije 22 godina u Parizu je zvanično potpisan Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, poznatiji kao Dejtonski sporazum, čime je okončan građanski rat u BiH.
Sporazum su, u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, potpisali nekadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman, te Alija Izetbegović iz BiH.
U svojstvu svjedoka dokument su u Jelisejskoj palati u Parizu potpisali predsjednici SAD Bil Klinton i Francuske Žak Širak, premijeri Rusije Viktor Černomirdin i Velike Britanije DŽon Mejdžor, njemački kancelar Helmut Kol i predsjednik Vlade Španije Felipe Gonzales, koji je bio predstavnik EU.
Ovim dokumentom potvrđen je mirovni sporazum postignut 21. novembra u Dejtonu, koji je parafiran poslije tronedjeljnih pregovora čelnika BiH, Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije, uz posredovanje SAD.
Dejtonskim sporazumom Republika Srpska je postala jedan od dva entiteta u BiH koji obuhvata 49 odsto ukupne teritorije, a Federacija BiH 51 odsto.
I 22 godine nakon ovog čina u BiH postoje snage koji sporazum, odnosno Ustav BiH kao sastavni dio ovog dokumenta, osporavaju i žele da mijenjaju ustavno-pravno uređenje BiH. Prevladava stav da je najvažnija posljedica sporazuma da je donio mir u BiH, iako se taj mir ogleda samo u tome što se ne puca.
Istovremeno, BiH nema dokument na kojem je zasnovano njeno postojanje. Originalni primjerak Dejtonskog sporazuma nestao je iz Predsjedništva BiH prije desetak godina, a navodno je pronađen ove godine, međutim, u Predsjedništvu ne žele da potvrde da li se radi u originalnom dokumentu. Prije nešto više od mjesec dana odjeknula je priča da je u kući Željka Kuntoša na Palama pronađen originalni primjerak koji pripada Srpskoj. Nakon vještačenja ispostavilo se da je u pitanju kopija.