• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žiranti vraćaju 0,4 odsto kredita

Prema podacima agencija za bankarstvo, od 1,4 miliona kredita, koliko ih je plasirano u BiH, 0,4 odsto vraćaju žiranti.

 Žiranti vraćaju 0,4 odsto kredita Izvor: MONDO

Prema riječima sekretara Udruženja banaka BiH Mije Mišića, u strukturi žiranata koji vraćaju tuđe kredite mnogo je onih koji bez ikakvih pogovora vraćaju kredite, bez obzira na to iz kojih razloga ga vraćaju, a podatak da je u BiH 200.000 ili 300.000 prevarenih žiranata je predimenzioniran i ne vodi rješavanju tog problema.

Kada je riječ o planovima banaka u BiH za ovu godinu, Mišić je rekao da je najveći broj ovih finansijskih institucija planirao aktivnosti sa blagim povećanjem do 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

"Ovaj optimizam svakako da neće biti realan i ostvariv ako ukoliko ne bude značajnijih reformskih promjena i bržih i snažnijih reakcija na otklanjanje niza prepreka u poslovnom ambijentu", istakao je Mišić i dodao da iz Udruženja pozdravljaju poteze Centralne banke BiH, kada su u pitanju odluke o smanjenju obaveznih rezervi.

On smatra da bi se više trebalo angažovati na usklađivanju i harmonizaciji svih instrumenata kreditne politike sa obaveznom rezervom, a koje su u nadležnosti agencija za bankarsvo, te da bi Centralna banka, uprkos niza ograničenja koje proizlaze iz "karensi borda", trebala preuzeti aktivniju ulogu na uspostavljanju i oživljavanju tržišta novca i kapitala.

"Ako bi se na ovom više radilo, tada se vjerovatno ne bi pojavljivao problem tako velikog viška sredstava od oko 1,5 milijardi KM koje banke drže u Centralnoj banci iznad obaveznih rezervi", rekao je Mišić za sarajevsko "Oslobođenje".

Sekretar Udruženja banaka BiH je naglasio da je "karensi bord" jedini realan i moguć model u BiH, koji je za sada nezamjenjiv, te da nije dobro ako ne postoje ideje za inovaciju i korekcije postojećeg.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE