• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bušenje u potrazi za naftom sljedeće godine

Naftna industrija Srbije tokom jeseni bi trebalo da završi prvu fazu istraživanja sirove nafte i gasa u Republici Srpskoj.

 Bušenje u potrazi za naftom sljedeće godine Izvor: MONDO

Sljedeće godine trebalo bi da počne bušenje, rekao je generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.

"Završićemo prvu fazu tokom ove jeseni, a sljedeće godine počinjemo bušenje u RS. Ali to nije sve, jer smo razradili koncepciju razvoja naše benzinske mreže u RS i već smo kupili prvu bezinsku stancu. Naš cilj je da imamo 20 do 25 benzinskih stanica u Srpskoj", rekao je Kravčenko na konferenciji za novinare u Beogradu.

On je naveo da će se Srpskoj ponuditi i dodatne količine naftnih derivata evropskog kvaliteta.

Vlada RS nedavno je dodijelila koncesiju "Jadran-Naftagasu", zajedničkom preduzeću NIS-a i "Njeftegazinkora" u RS za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa na toj teritoriji.

Ruske firme "Gazpromnjeft" i "Zarubežnjeft" će, posredstvom svojih kompanija, u Srbiji i Republici Srpskoj istraživati i eksploatisati sirovu naftu na području Srpske. Aranžman je napravljen na osnovu istraživanja koja su rađena prije 20 do 30 godina, a koja su tada pokazala da postoje određene količine sirove nafte na ovim prostorima.

Predstavnici NIS-a, čiji je većinski vlasnik "Gazpromnjeft", kćerka ruskog "Gazproma i "Njeftegazinkor" /Zarubežnjeft/, koja je većinski vlasnik Rafinerije nafte u Brodu, u Banjaluci su prošle godine, potpisivanjem memoranduma, ozvaničili osnivanje zajedničkog preduzeća za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i prirodnog gasa u RS.

Prema preliminarnim procjenama geoloških rezervi, na teritoriji Republike Srpske ima oko 50 miliona tona "crnog zlata" koje se može eksploatisati.

Prema ranijem pisanju medija, vrijednost cijelog projekta je od 130 do 150 miliona dolara, a ranije je najavljivano da bi prva proizvodnja krenula od 2014. godine.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE