• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Institut za tržišna ispitivanja: Srbi gladni

Kupovna moć u Srbiji i dalje opada, a više od 40 odsto prosečnog prihoda se troši na kupovinu hrane i pića, saopštio Institut za tržišna istraživanja

 Institut za tržišna ispitivanja: Srbi gladni Izvor: MONDO

Kupovna moć prosečnog domaćinstva u Srbije u maju ove godine, bila je mnogo manja nego u istom periodu prošle godine, bez obzira što su nominalne zarade bile veće za 19,2 odsto, nego u istom periodu lane, kazao je novinarima saradnik IZIT-a Saša Djogović.

Pad kupovne moći u može se najbolje videti pri kupovini poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, jer je potrebno izdvojiti više novca da bi se kupila ista količina proizvoda nego u istim periodu prethodne godine.

Analize iz aprila 2008. godine pokazuju da je za prosečnu neto zaradu moglo je da se kupi 292 litra jestivog ulja, a u istom mesecu prošle godine 355 litara, kazao je Đogović.

U aprilu ove godine za prosečnu zaradu, bez poreza i doprinosa, moglo je da se kupi 395 litara jogurta, a lane 409 litara, dok je iznos krompira koji se mogao nabaviti za prosečnu platu sa prošlogodišnjih 1.049 kilograma spao na 906 kilograma ove godine.

Za prosečnu neto zaradu, mogao se u aprilu ove godine kupiti 613 kilograma brašna tip 500, a lane čak 867 kilograma, precizirao je on.

Đogović je istakao da u Srbiji postoji samo nekoliko gradova čiji gradjani mogu da pokriju troškove standardne potrošačke korpe sa prosečnim zaradama koje su ostvarili i to su Beograd, Novi Sad, Pančevo, Zrenjanin, Sremska Mitrovica i Smederevo.

On smatra da to govori o centralizovanom razvoju srpske privrede, ali i negativnoj demografskoj politici, koja pokazuje da ljudi sa rubnih područja zemlje migriraju na sever iz ekonomskih razloga.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE