• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bengazi pao,u Tripoliju dejstvuju avionima

Vojni avion pucao je danas na antivladine demonstrante u Tripoliju, glavnom gradu Libije, prenijela je televizija Al Džazira.

 Bengazi pao,u Tripoliju dejstvuju avionima Izvor: MONDO

Libijac Sula el Balalazi, koji tvrdi da je opozicioni aktivista, rekao je u telefonskoj izjavi ovoj televiziji da je libijsko vazduhoplovstvo bombardovalo "pojedine lokacije u Tripoliju". On je rekao da se javlja iz predgrađa glavnog grada.

U ovom trenutku nije moguće dobiti nezavisnu potvrdu ove informacije.

Komentatori smatraju da je upotreba avijacije protiv sopstvenog naroda znak da se vladavina lidera Moamera el Gadafija primiče kraju.

Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg izjavio je ranije da je Gadafi možda krenuo put Venecuele, ali je visoki zvaničnik Vlade u Karakasu to demantovao.

Libijska državna televizija u međuvremenu je prenijela da snage bezbjednosti sprovode akciju protiv "terorista" i da ima nekoliko ubijenih.

EU je osudila mjere represije koje libijska vlast preduzima protiv demonstranata i pozvala sve strane na uzdržanost.

Ministri spoljnih poslova zemalja EU osudili su u saopštenju "aktuelnu represiju nad demonstrantima u Libiji, kao i nasilje i pogibije civila".

Evropski blok od 27 članica pozvao je na "momentalno okončanje upotrebe sile protiv demonstranata" i apelovao da sve strane pokažu uzdržanost.

Ministri su pozvali Libiju da poštuje slobodu izražavanja i pravo građana na mirno okupljanje.

Demonstranti u Libiji slave danas na ulicama Bengazija, tvrdeći da su preuzeli kontrolu nad drugim po veličini gradu u Libiji poslije krvavih sukoba.

Spaljena je centralna zgrada vlade u Tripoliju, na desetak minuta hoda od Ambasade Srbije.

Antivladini nemiri prvi put su se proširili i na glavni grad gdje je na glavnom trgu došlo do sukoba demonstranata i onih koji podržavaju Gadafija.

Ministar pravde Libije Mustafa Abdel-Džalil podnio je danas ostavku u znak protesta zbog onoga što je nazvao "prekomjernom upotrebom sile protiv nenaoružanih demonstranata".

Nekoliko libijskih zvaničnika i ambasadora je podnijelo ostavku u znak protesta zbog toga što se libijska vlada žestoko obračunava sa demonstrantima, javlja agencija DPA.

Poslije govora Seif al-Islam Gadafi, sina libijskog vođe, sukobi su bjesnili u Tripoliju, oko centralnog Zelenog trga, do rane zore, prenose svjedoci.

On je upozorio da bi u Libiji mogao da izbije građanski rat zbog kog bi se potrošilo bogatstvo od naftnih izvora.
Televizija AL Džazira javila je da je jutros ubijena 61 osoba a da je Moamer al Gadafi pobjegao u Venecuelu.
Situacija u glavnom gradu Tripolija je "gadna" prenijela je noćas agenciji Beta preko Interneta jedna građanka Srbije koja živi u centru Tripolija.
"Mi imamo nalog da se zatvorimo i čekamo na evakuaciju. Ali stvarno je gadno, kod nas gori policijska stanica i niko je ne gasi. Telefoni ni mobilni više ne rade ali nekako nam je pušten Internet", javila je ona.

Njen stan se nalazi u samom centru Tripolija, blizu ministarstva inostranih poslova. Njen suprug radi za jednu međunarodnu organizaciju.

Strane agencije javljaju danas pozivajući se na telefonske izjave očevidaca da su tokom noći bili žestoki sukobi demonstranata i pristalica vlade u glavnom gradu Libije, gdje su se višednevni antivladini protesti proširili sa istoka zemlje.

Sin libijskog lidera Muamera Gadafija saopštio je preko državne televizije da njegov otac i dalje upravlja zemljom uz podršku vojske i da će se boriti "do poslednjeg čovjeka, žene i metka".

U skoro 40 minutnom govoru sinoć Seif al-Islam Gadafi, priznao je da su se nemiri proširili i na glavni grad Tripoli kao i da su demonstranti zauzeli neke vojne baze, i domogli se tenkova i oružja.

Seif al-Islam Gadafi upozorio je demonstrante da reskiraju da izazovu građanski rat u kome će libijsko naftno bogatstvo izgoriti.

Od početka nemira prije šest dana više od 200 ljudi je poginulo, prema navodima ljekara, grupa za odbranu ljudskih prava i disidenata u izgnanstvu.

Odgovor libijskih vlasti na demonstrante bio je žešći nego u bilo kojoj od arapskih zemalja u kojima su izbili protesti inspirisani svrgavanjem dugogodišnjih lidera u Tunisu i Egiptu.

Gadafijev sin rekao je da će njegov otac izdržati.

"Mi nismo Tunis i Egipat. Muamar Gadafi, naš vođa, vodi bitku za Tripoli i mi smo sa njim. Oružane snage su sa njim, Desetine hiljada njih uputili su se ovdje da budu sa njim. Borićemo se do poslednjeg čovjeka, do poslednje žene i poslednjeg metka", rekao je on.

Gadafijev sin je često istupao kao predstavnik reformi libijskog režima.

Mlađi Gadafi je u svom govoru priznao da je vojska napravila neke greške tokom protesta zato što vojnici nisu obučeni da se suočavaju sa demonstrantima, ali je rekao da je broj mrtvih preuveličan i naveo da je poginulo ukupno 84 ljudi.

On je rekao da će narednih dana biti pokrenute reforme i opisao to kao "istorijsku nacionalnu inicijativu".

Dodao je da su vlasti spremne da ukinu neka ograničenja i da počnu pregovore o ustavu, kao i da promijene neke zakone uključujući zakone koji se odnose na medije i na krivični zakon.

Upozorio je da će Libija ponovo postati kolonija ako se nastave protesti.

"Doćiće američke i evropske flote i okupiraće vas", rekao je on.

Rekao je da će se iskorjeniti "džepovi pobune" i da će vojska odigrati glavnu ulogu u ponovnom uspostavljanju reda.

Gadafijev sin je za nerede optužio islamiste, huligane, medije, pijanice, narkomane i strance, uključujući Egipćane i Tunižane.

On je, takođe, najavio ustupke, najavljujući novi ustav i liberalnije zakone, s većom slobodom štampe.

"Ako želite da promijenimo državnu zastavu i grb, učinićemo i to", dodao je Gadafijev sin.

Podsjećajući da je Libija bogata naftom, on je upozorio da će strane kompanije morati da napuste zemlju.

Premijer Libije Bagdadi Mahmudi rekao je, u međuvremenu, ambasadorima zemalja članica EU u Tripoliju da postoje "veoma precizni planovi, destruktivni i teroristički, da Libija postane teroristička baza".

Vijesti iz Libije vrlo neujednačeno stižu, stranim novinarima nije dozvoljen rad u zemlji, Internet je uglavnom u prekidu, a ne rade ni međunarodne telefonske linije.

Protesti su danas nastavljeni pošto su demonstranti na ulicama prijestonice gađali kamenicama plakate sa slikama libijskog lidera Moamera Gadafija, a policija je upotrijebila suzavac u pokušaju da ih rastjera.

Takođe, više stotina Libijaca, naoružanih noževima i pištoljima, napali su južnokorejsko gradilište u Tripoliju, poslije čega je uslijedio sukob u kojem je povrijeđeno najmanje četvoro stranaca, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo spoljnjih poslova.

Napadači su napali gradilište oko 23 časa po lokalnom vremenu, zatim su otišli, ali su se nekoliko sati kasnije ponovo vratili i sukob sa radnicima i dalje traje.

Ranjena su tri južnokorejska radnika, od kojih je jedan izboden nožem, i jedan ili dva radnika iz Bangladeša. Na gradilištu se nalazi više od 1.000 radnika iz Bangladeša i oko 40 ili 50 iz Južne Koreje.

Demonstracije su prijavljene i u drugim gradovima, uključujući Tobruk, Al Bajdu i Misratu.

Libijski ambasador u Indiji Ali al-Esavi podnio je ostavku, u znak protesta zbog akcije snaga bezbjednosti protiv demonstranata, i zatražio Gadafijevu smjenu, javio je britanski BBC.

Al Isavi je takođe optužio režim libijskog lidera Muamera Gadafija da koristi strane plaćenike protiv Libijaca,navodi BBC na svom sajtu na arapskom jeziku.

Nešto prije toga jedan libijski diplomata u Kini, Sadik al Musrati, objavio je da podnosi ostavku i pozvao cjelokupno libijsko diplomatsko osoblje da učini isto, prenijela je katarska televizija Al Džazira.

On je izrazio želju da vojska smiri situaciju u zemlji i rekao da je moguće da je Gadafi već napustio Libiju.

Agencija Frans pres navodi da nije mogla da dobije nikakav komentar iz libijske ambasade u Pekingu.

Juče je stalni libijski predstavnik pri Arapskoj Ligi, Abdel Moneim al-Honi, takođe objavio novinarima da podnosi ostavku na svoj položaj i da se pridružuje "revoluciji" i da protestuje zbog "nasilja nad demonstrantima" u njegovoj zemlji.

On je, takođe, optužio libijsku vladu da u obračunu sa demonstrantima koristi strane plaćenike.

SAD su juče oštro osudile nasilje nad demonstrantima, u kojem je u poslednja četiri dana, prema podacima organizacije "Hjuman rajts voč", poginulo najmanje 233 ljudi, i zaprijetile da će kao odgovor na ovakvu situaciju preduzeti sve odgovarajuće mjere, ne precizirajući o kakvim se mjerama tačno radi.

Stejt department je uputio oštar protest Gadafijevoj vladi zbog upotrebe sile protiv mirnih demonstranata, prenio je Rojters.

Administracija američkog predsjednika Baraka Obame, takođe je signalizirala da bi libijska vlada mogla da se suoči sa posljedicama ako ne bude slušala upozorenja i poštovala pravo svojih građana na miran protest.

Stejt department je apelovao na zaposlene u američkoj ambasadi da napuste Libiju i američke državljane da ne putuju u tu zemlju bez prijeke potrebe.

EU planira evakuaciju svojih državljana iz Libije, posebno iz Bengazija, izjavila je danas španski ministar inostranih poslova Trinidad Himenez.

"Izuzetno smo zabrinuti pa ćemo koordinisati eventualnu evakuaciju građana EU iz Libije a posebno iz Bengazija", izjavila je Himenezova na konferenciji za novinare održanoj na marginama sastanska sa svojim evropskim kolegama u Briselu.

Međutim, francuski ministar za evropska pitanja Loren Vokije prethodno je danas izjavio da za sada nema direktne prijetnje te nije neophodno povlačenje 750 Francuza iz Libije.

"Naša prava preokupacija je da obezbjedimo sigurnost za Francuze u Libiji", izjavio je Vokije.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE