• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekspert: Za zračenje iz Fukušime kriva pohlepa

"Japanci su bili vrlo pohlepni, štedjeli su na prostoru a kada imate blizu potrošeni nuklearni materijal blizu reaktora rizikujete požar"

 Ekspert: Za zračenje iz Fukušime kriva pohlepa Izvor: MONDO

Jedan od stručnjaka koji je učestvovao u saniranju terena nakon nuklearne katastrofe u Černobilju izjavio je da je pohlepa nuklearne industrije i uticaj korporacija na UN-ovu Agenciju za nuklearnu energiju kriva za moguću nuklearnu katastrofu u Japanu.

Ruski stručnjak za nuklearne incidente Julij Andrejev smatra da je Japan loše reagaovao na situaciju u nuklearnoj elektrani Fukušima.

On je optužio korporacije i Međunarodna agencija za atomsku enegriju (IAEA) da su namjerno ignorisali lekcije iz najgore svjetske nuklearne katastrofe od prije 25 godina, kako bi zaštitili širenje industrije.

"Industrija nije željela da da novac za proučavanje Černobilja. Nakon tog događaja sve snage nuklearne industrije su bile usmjerene kako bi se sakrio taj događaj i zaštitila njihova reputacija. Černobilj se nije na pravi način proučavao, jer ko ima novac za istraživanja sem industrije", rekao je Andrejev.

On kaže da je tipičan primjer za stavljanje profita ispred bezbjednosti požar nakon kojeg je radioaktivni materijal otišao u vazduh, a u koji je bio uključen i potrošeni nuklearni materijal smješten blizu reaktora.

"Japanci su bili vrlo pohlepni, te su željeli iskoristiti svaki centimetar prostora. No, kada imate skladište potrošenog nuklearnog materijala u bazenu tada postoji velika mogućnost požara ako nestane vode u bazenu", tvrdi Andrejev.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE