• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Može li se zaustaviti nuklearna katastrofa?

Radnici koji se nalaze u nuklearki sigurno će umrijeti za nekoliko nedjelja, izjavio njemački stručnjak za radiologiju.

 Može li se zaustaviti nuklearna katastrofa? Izvor: MONDO

Dok japanski vojni helikopteri pokušavaju bacanjem morske vode da ohlade pregrijane reaktore u nuklearnom kompleksu Fukušima i spriječe potpuno topljenje reaktora, sve više zemalja savjetuje svojim građanima da napuste Japan.

SAD i Velika Britanija su poslale avione za svoje državljane koji žele da napuste tu zemlju, Kina priprema evakuaciju više hiljada Kineza iz Tokija, dok Francuska šalje dva vladina aviona po svoje građane.

Njemački profesor Edmund Lengfelder s minhenskog instituta za radiologiju izjavio je da će radnici koji se nalaze u nuklearki Fukušima sigurno umrijeti, a prema njegovim riječima, neki imaju još samo nekoliko sedmica života.

Oni će se zaista žrtvovati. 50 odsto onih koji su kontaminirani u Fukušimi, umrijeće za nekoliko sedmica, izjavio je Lengfeder prenosi "Bild".

Direktor američke Nuklearne regulatorne komisije Gregori Jacko upozorio je da postoji mogućnost da je bazen za hlađenje potrošenih gorivnih šipki u reaktoru 4 možda presušio, a da drugi curi.

On je rekao da je nivo radijacije oko bazena za hlađenje izuzetno visok i da predstavlja rizik za radnike koji rade na hlađenju reaktora.

Radnici bi teško mogli da se približe reaktorima zato što bi količina radijacije kojoj bi bili izloženi bila potencijalno smrtonosna u vrlo kratkom vremenskom roku", kazao je Jacko, prenijele su agencije.

U međuvremenu, direktor švedskog Intituta za vojna istraživanja Lars-Erik de Ger upozorio je da se mala koncentracija radioaktivnih čestica kreće iz Japana u pravcu Sjeverne Amerike, ali je istakao da se radi o količini koja nije opasna za ljude.


Problemi u nuklearnom komplesku nastali su kada su poslije zemljotresa jačine oko 9 stepeni Rihterove skale, koji je 11. marta pogodio sjeveroistok i istok Japana, usljed nestanka struje prestali sa radom sistemi za hlađenje reaktora koji su zbog toga počeli da se tope.

Četiri od ukupno šest reaktora u Fukušimi pretrpjeli su požare, eksplozije, oštećenja struktura u kojima su smještena jezgra reaktora, djelimično topljenje ili porast temperatura u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.


Prema najnovijim informacijama, temperature rastu u bazenima sa potrošenim gorivom i u dva preostala reaktora. Ako bazeni ostanu bez vode, goruće šipke bi mogle da se istope ili zapale, poslije čega bi se stvorio potencijalno smrtonosni stepen radijacije.

Japanski inženjeri pokušavaju da dalekovodom ponovo sprovedu struju do oštećenog nuklearnog kompleksa.

Međutim, evropski komesar za energetiku Ginter Etinger kaže da je situacija u Fukušimi izmakla kontroli, dok francuska Agencija za nuklearnu bezbjednost saopštava da se radi o drugoj najvećoj nuklearnoj katastrofi, odmah poslije černobilske nesreće 1986.

Američki sekretar za energetiku Stiven Ču rekao je da je ono što se događa u Japanu ozbiljnije od incidenta na ostrvu Tri milje 1979. godine, kada je zbog djelimičnog topljenja reaktora došlo do ispuštanja manje količine radioaktivnih čestica u atmosferu.

Direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Jukija Amano je izjavio da je situacija krajnje ozbiljna, prije nego što se uputio u Japan da lično vidi štetu, javile su agencije.


U međuvremenu, mnogi stanovnici Tokija ostali su u kućama, tako da su ulice prijestonice, koje su obično pune ljudi, skoro puste, dok su mnoge prodavnice zatvorene.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE