• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafi objavio primirje

Tripoli kaže da će pozvati pobunjenike na prekid borbi, nakon što je Savjet bezbjednosti podržao zabranu leta a NATO se sprema da je vojno podrži.

 Gadafi objavio primirje Izvor: MONDO

Libijska vlada obećala je danas da će odmah pozvati na primirje u zemlji, saopštio je na konferenciji u Tripoliju ministar inostranih poslova.

Najava primirja pominjana je i ranije jer je vojska rastrzana na dva fronta na samom terenu, na zapadnu zemlje oko Misrata i istoku oko Bengazija, kao i na onom diplomatskom. Kako je sinoć izjavio zamjenik ministra spoljnih poslova Libije Kaled Kaim "spremni smo na tu odluku (prekid vatre), ali tražimo sagovornika sa kojim bismo raspravili kako da to sprovedemo".

S druge strane iz zapadnoevropskih zemalja dolaze najave da bi vazdušni napadi na Libiju mogli biti "pitanje sata". Mediji su citirali potrparola francuske vlade Fransoa Boarena koji je reako da vojna intervencija "nije okupacija libijske teritorije" već sredstvo vojne prirode za zaštitu libijskog naroda. Gadafi odgovara da "ako svijet poludi, poludjeće i Libijci" i prijeti pretvaranjem cijelog Mediterana u bojno polje.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija usvojio je juče rezoluciju kojom se uvodi zona zabrane leta nad Libijom ali i odobrava upotreba "svih neophodnih mjera" da bi se zaštitili civili od napada trupa Moamera al Gadafija.

Libijski vođa Moamer el Gadafi na mogućnot vojne akcije je zaprijetio odmazdom i najavio napade na putničke avione i brodove u Mediteranu ukoliko zapadni saveznici vojno napadnu njegovu zemlju.

"Svaka vojna akcija stranih sila pretvoriće cjelokupni vazdušni i pomorski saobraćaj u Mediteranu u mete naših kontranapada", upozorio je Gadafi nakon najava da bi uskoro mogao da počne napad na Libiju.

U intervjuu koji je dao portugalskoj televiziji, Gadafi je ponovio da niko neće biti bezbjedan ukoliko SAD, Velika Britanija i Francuska napadnu Libiju.

"Ako svijet poludi, poludjećemo i mi. Odgovorićemo na napad. Napravićemo im pakao od života na isti način na koji oni prave pako od naših života. Nikada neće imati mira", rekao je Gadafi.

Kao prvu rekciju na rezoluciju Savjeta bezbjednosti Libija je zatvorila svoj vazdušni prostor za sve letove.

Organizacija "Evrokontrol" je prenijela, pozivajući se na informacije sa Malte, da su libijske vlasti saopštile da više ne primaju nijedan avion u svoj vazdušni prostor " do daljeg obavještenja".

"To je jedina informacija koju imamo u ovom trenutku ", saopštio je "Evrkontrol", a prenijela agencija Rojters.

Poslije ovog saopštenja nije jasno da li će Libija obustaviti i letove svojih borbenih aviona koji su poslednjih dana napadali položaje pobunjenika u Bengaziju i na istoku zemlje.

I dok se u zgradi UN samo priča o vojnim akcijama na terenu je situacija mnogo konkretnija. Prema navodima Vol strit džornala, egipatska vojska počela je da šalje oružje libijskim pobunjenicima, i to uz znanje Vašingtona.

List piše, pozivajući se na američke i libijske opozicione izvore, da se radi uglavnom o puškama i municiji, ali isporuke su najjači indikator da neke arapske zemlje reaguju na pozive Zapada da one predvode napore u podršci pobunjenicima protiv libijskog lidera.

Slanje egipatskog oružja započelo je prije nekoliko dana i sada je u toku ali bojimo se da stiže prekasno da bi promijenilo odnose snaga na terenu, rekao je jedan viši američki zvaničnik.

Bijela kuća je bila rezervisana prema pozivima nekih kongresmena da naoruža pobunjenike, ističući da najprije mora da procijeni ko su oni i kakva im je politika. Američki zvaničnici vjeruju da među pobunjenicima ima islamističkih elemenata koji bi mogli da preuzmu vođstvo u opozicionom pokretu.

Portparol pobunjeničkih vlasti u Bengaziju Mustafa al Gerijani kaže da je oružje počelo da im pristiže, ali nije htio da precizira odakle.

"Naš vojni komitet kupuje oružje da naoruža naš narod. Oružje pristiže, ali njegova priroda, količina i porijeklo, to je tajna", dodao je on.

Američki zvaničnici kažu da Egipat ne želi da te isporuke budu javne, jer je Kairo zvanično neutralan prema događajima u Libiji. S druge strane, podrška pobunjenicima sugeriše da je egipatska vojska procijenila da nema izgleda da će Gadafi ostati na vlasti, barem ne u istočnom dijelu zemlje.

Pobunjeničke snage su u poslednja 24 sata izgleda načinile neki napredak u odbijanju napada Gadafijevih snaga i prvi put upotrijebile novo oružje, između ostalog tenkove koje su rasporedili na linije fronta, kao i vazdušne napade.

Vjeruje se da je to oružje ranije zaplijenjeno od jedinica koje su prešle ne njihovu stranu, ali su, kako se spekuliše u redovima pobunjenika, sada dobili rezervne dijelove i obučene mehaničare iz inostranstva, piše "Vol strit džornal".

Prema tvrdnjama pobunjenika u Libiji, danas su se između njih i snaga lojalnih Muameru Gadafiju vodile borbe u tri grada na zapadu zemlje, o čemu libijski mediji ništa nisu izvijestili, prenio je AFP.

Ta agencija je navela da nije bilo moguće nezavisno provjeriti izvještaje pobunjenika o borbama u gradovima Zintan, Nalut i Misrati, o čemu su AFP telefonom obavijestili pobunjenici.

Oni su javili da su vladine snage napale Zintan, 120 kilometara jugozapadno od Tripolija, u kome su se i jutros "vodile žestoke borbe" i da ima žrtvava na obe strane.

U gradu Nalutu, sa oko 66.000 stanovnika, na granici sa Tunisom, pobunjenici su napali dva položaje vladinih snaga tokom noći i "zaplijenili svo njihovo oružje i municiju", prenio je, takođe, jedan pobunjenik.

Pozivajući se na izvore pobunjenika, Rojters javlja da su u borbama poginula četiri vojnika i jedan pobunjenik, a prema navodima pobunjenika 18 vojnika je zarobljeno.

Istočno od glavnog grada, borbe se danas vode i u Misrati koju pobunjenici drže pod kontrolom poslednje tri nedjelje i gdje se pucnjava čula cijele noći, rekao je predstvanik pobunjenika agenciji AFP, pod uslovom da mu se ne navodi ime.

Državna libijska televizija je juče javila da su oružane snage povratile kontrolu nad tim gradom, trećim po veličini u Libiji, ali su to pobunjenici demantovali.

Rusija i Kina "pustile" rezoluciju SB UN

Na kratkoj sjednici Savjeta bezbjednosti, poslije prekjučerašnje sa osam sati vijećanja, za rezoluciju je glasalo 10 članica, a pet je bilo uzdržano, dok niko nije glasao protiv.

Za usvajanje rezolucije bilo je neophodno devet glasova, kao i da nijedna stalna članica Savjeta bezbjednosti ne bude protiv. Među onima koji su glasali za rezoluciju, bili su SAD, Britanija i Francuska, dok su među uzdržanima bili Rusija, Kina, kao i nestalne članice Njemačka, Brazil i Indija.

Rezolucija odobrava "sve neophodne mjere" za zaštitu civila i da bi se libijska vojska prinudila da prekine vatru.

Pošto je Gadafi u četvrtak uveče najavio napad na grad Bengazi, uporište pobunjenika, francuski ministar inostranih poslova Alen Žipe je upozorio da nije ostalo mnogo vremena da se interveniše.

"To može biti nekoliko sati", rekao je Žipe prije glasanja. Francuska je ranije najavila napade iz vazduha po donošenju rezolucije UN.

Poslije glasanja, britanski ambasador u UN Mark Lajal Grant je izjavio da je Velika Britanija "spremna da preuzme svoj dio odgovornosti za zaustavljanje nasilja i za zaštitu civila".

Suzan Rajs, ambasador SAD u UN, rekla je da su SAD "na strani libijskog naroda i njegove težnje za ljudskim pravima".

"Savjet bezbjednosti je odgovorio na poziv libijskog naroda. Ovo glasanje je jak odgovor na hitne potrebe na terenu", rekla je ona.

Ruski ambasador Vitalij Čurkin je rekao da je "preovladala strast za upotrebu sile. To je veoma žalosno".

On je podsjetio da je Rusija predložila rezoluciju koja poziva na prekid vatre.

U taboru onih koji su bili uzdržani, Peter Vitih, ambasador Njemačke, rekao je da njegova zemlja "vidi veliki rizik" pri upotrebi oružane sile.

"Mogućnost velikih ljudskih žrtava ne treba potcjenjivati", rekao je on, naglašavajući da Njemačka neće učestvovati u vojnim operacijama protiv Libije.

Marija Luisa Ribeiro Vioti, ambasador Brazila, rekla je da njena zemlja "nije uvjerena da će upotreba sile okončati nasilje".

"To bi moglo izazvati više štete, nego donijeti dobra narodu Libije", rekla je ona.

Rezolucija Savjeta bezbjednsoti pozdravila je i EU, i saopštila da je spremna da je implementira.

U zajedničkom saopštenju predsjednika Evropskog savjeta Hermana van Rompeja i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton navedeno je da Unija u potpunosti podržava "zahtjev UN za okončanjem nasilja i svih napada i nasilnih radnji prema civilima", prenio je Rojters.

Portparolka NATO-a Oana Lungesku rekla je ruskoj agenciji Itar-Tass da će se Savjet alijanse u petak hitno sastati kako bi razmotrio primjenu odluke o zabrani zone letenja.

"Sve odluke NATO će se zasnivati na tri uslova koja je u četvrtak je ponovio generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen: jasna potreba za intervencijom, postojanje jasnog pravnog mandata i podrška regionalnih organizacija", rekao je jedan neimenovani diplomata iz NATO.

(Agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE