• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poginuo Gadafijev sin Kamis?

Prema nepotvrđenim informacijama u napadu "kamikaze" poginuo jedan od Gadafijevih sinova. Zapadni saveznici bombardovali palatu libijskog vođe.

 Poginuo Gadafijev sin Kamis? Izvor: MONDO

Međunarodna koalicija predvođena SAD, Francuskom i Velikom Britanijom nastavila je noćas bombardovanje Tripolija u kojem je uništena jedna zgrada iz kompleksa libijskog lidera Moamera Gadafija, dok za danas najavljuje napade na linije snabdijevanja vladinih snaga. U međuvremenu, prema izvještajima alžirskih medija, u samoubilačkom napadu izvršenom tokom vikenda ubijen je jedan od sinova Moamera Gadafija - Kamis.

Alžirski dnevnik "Šuruk", koji se poziva na internet stranicu "Al manar" libijske opozicije, navodi da je Gadafijev šesti sin podlegao povredama zadobijenim od eksplozije nakon što je pilot libijskih snaga namjerno udario borbenim avionom u kasarnu Bab al Azizija. Ovu vijest nije potvrđenja u medijima lojalnim Gadafijevom režimu.

Prema bolničkim izvorima, do sada je u Libiji u napadima zapadnih saveznika poginulo najmanje 120 ljudi, dok koalicione snage tvrde da je minimalan broj kolateralnih žrtava.

U noćašnjem raketnom napadu u Tripoliju uništena je jedna zgrada koja je dio rezidencijalnog kompleksa Gadafija, i nalazi se na oko 50 metara o šatora u kojem je libijski lider primao svoje goste.

Prema riječima jednog zvaničnika koalicije, u toj zgradi se nalazila "komanda i kontrola" vladinih snaga.

U Tripoliju su se u nedjelju uveče čule snažne eksplozije, od kojih jedna u Bab el-Aziziji, južnom kvartu gdje se nalazi Gadafijeva rezidencija-kasarna. Libijska protivvazdušna odbrana odgovorila je na te napade iako je prethodno proglasila novi prekid vatre.

Libijski režim je još u petak proglasio prekid vatre, ali je vojska nastavila operacije protiv pobunjenika nakon čega je međunarodna koalicija predvođena SAD, Francuskom i Velikom Britanijom u subotu poslije podne počela bombardovanje Libije.

Američki admiral Majkl Malen najavio je da će se nakon prvog talasa udara u subotu i nedelju na položaje libijske protivvazdušne odbrane i oklopna vozila, naredna etapa sastojati od napada na linije snabdijevanja kako bi se ograničio kapacitet djelovanja Gadafijevih snaga.

"Njegove snage su raspoređene između Tripolija i Bengazija i pokušaćemo da presječemo logističku podršku" od ponedjeljka, rekao je Malen nakon što je pružio uvjeravanje da je zona zabrane letenja uspostavljena iznad Libije.

Francusko ministarstvo odbrane jutros je istaklo da je cilj operacije međunarodne koalicije u Libiji primjena Rezolucije 1973 UN, odnosno zaštita civila, a ne uklanjanje Gadafija.

Međutim, britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg ostavio je otvorenom mogućnost da Gadafi bude meta napada, ali je odbio da "spekuliše" o ciljevima koalicije, navodeći da to zavisi od "okolnosti".

I britanski ministar odbrane Lajam Foks u nedjelju je pomenuo "mogućnost" da Gadafi bude meta napada, dodajući da će u tom slučaju "biti potrebno uzeti u obzir civilne žrtve do kojih bi moglo da dođe".

Razrušena zgrada lidera Libije nije jedino što bi građane Srbije podsjetilo na NATO bombardovanje, jer se ubrzo po napadu na rezidenciju Gadafija u neposrednoj okolini pojavili prepoznatljivi "čuvari mostova".

Kao i u Srbiji ovi "spontano organizovani" građani javno i medijski dobro propraćeno pružaju podršku svom vođi i tijelima "štite civilne objekte od bombardovanja".

Ruski premijer Vladimir Putin kritikovao je rezoluciju SB UN za Libiju, jer je omogućena vojna intervencija na suverenu državu.

"Rezolucija je puna propusta i omogućava sve i podseća na srednjovjekovni poziv na krstaški rat. U stvari, omogućava intervenciju na suverenu državu", rekao je Putin.

On je ocijenio da "libijski režim ne odgovara kriterijumima demokratske zemlje". "Ali to ne znači da imamo pravo da se miješamo u unutrašnji politički sukob, čak i kad je riječ o oružanom sukobu, tako što ćemo braniti jednu od umiješanih strana", rekao je Putin.

Ruski predjsednik Dmitrij Medvedev ocijenio je kao neprihvatljivo Putinovo korišćenje termina "krstaški" termin "krstaški".

To je prvi put da se Medvedev i Putin otvoreno ne slažu, godinu dana prije predsjedničkih izbora u Rusiji.

"Neprihvatljivo je da se koriste termini koji su prodrmali civilizacije, izrazi kao 'krstaški' i slično. To je neprihvatljivo...", rekao je Medvedev, a prenose ruske agencije.

"Treba biti veoma obazriv kada se daju izjave o Libiji. Smatram da rezolucija (UN) predstavlja i našu interpretaciju događaja u Libiji, ali ne u potpunosti. Zbog toga nismo iskoristili pravo na veto", dodao je ruski predsjednik.

Rusija je zvanično pozvala zapadnu koaliciju da prestane sa neselektivnom primjenom sile u Libiji.

''Prema pristiglim saopštenjima, tokom vazdušnih napada na Libiju nanijeti su udari, između ostalog i po objektima koji nemaju vojni karakter u gradovima Tripoli, Tarhuna, Maamura, Žmejl'', naveo je zvanični predstavnik ruskog Ministarstva inostranih poslova Aleksandar Lukaševič, dodajući da se izvještava o pogibiji 48 civila i ranjavanju više od 150 njih.

''Djelimično je srušen medicinski kardiološki centar, oštećeni su putevi i mostovi'', navedeno je u saopštenju ruskog MIP-a.

Libijske snage su se povukle danas na sto kilometara od Bengazija do Ajdabije, ostavljajući za sobom na desetine uništenih tenkova čije olupine stoje duž puta, javlja reporter AFP-a.

Agencije navode da je u toku ofanziva pobunjenika u gradu Al Zavitina južno od Bengazija.

Na zapadu, u grad Misrata ušli su Gadafijevi tenkovi pošto je pogođena vojna baza u udarima zapadnih snaga u subotu.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je sinoć da se nada da će libijska vojska "održati riječ" i da će se pridržavati prekida vatre.

U međuvremenu, Gadafi je pozvao svoje sljedbenike da nenaoružani krenu u mirovni marš na pobunjeni Bengazi.

U takozvanom "zelenom maršu" trebalo bi da učestvuju nenaoružani civili i predstavnici parlamenta, a svi oni bi u rukama trebalo da nose maslinove grančice.

Francuski, američki i britanski brodovi počeli su uveče 19. marta sa gađanjem libijskih vojnih meta.

SAD su rasporedile 19 borbenih aviona, uključujući i stelt bombardere. Španija, Belgija i Kanada dale su svoj doprinos misiji u Libiji sa borbenim avionima i drugim naoružanjem.

Italijanski i danski borbeni avioni takođe su učestvovali u uvođenju zone zabranjenog leta, dok je i Katar prebacio letjelice u položaj za učešće u misiji.

Neobična situacija odvija se i na moru. Libijski vojni službenici ukrcali su se na italijanski tegljač "Aso 22" u luci u Tripoliju, na kojem su se nalazila osmorica Italijana, dva Indijca i Ukrajinac, a brod je u nedjelju isplovio ka sevjerozapadu.

Prema najnovijim informacijama, svi članovi posade su dobro, ali i dalje nije jasno s kojom namjerom je brod isplovio.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE