• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snažan zemljotres oko Tokija

Snažan zemljotres jačine pet stepeni od ukupno sedam po japanskoj skali seizmičkog intenziteta pogodio je u subotu oblast regiona Kanto oko Tokija.

 Snažan zemljotres oko Tokija Izvor: MONDO

Potres se dogodio oko pet časova poslijepodne po lokalnom vremenu u gradu Hokota, u prefekturi Ibaraki, javila je japanska novinska agencija Kjodo.

Meteorološka služba je navela da se zemljotres dogodio na dubini od oko 50 kilometara i da nije izdato upozorenje na pojavu cunamija.

U Japanu tri sedmice poslije zemljotresa i cunamija više od 165.000 još živi u skloništima, 260.000 domaćinstava i dalje nema tekuću vodu, a 170.000 je bez struje.

Premijer Japana Naoto Kan u subotu je posjetio razrušeni sjeveroistok zemlje i raseljenom stanovništvu obećao pomoć i podršku, dok su vojska i policija nastavile potragu za telima poginulih u zemljotresu i cunamiju.

Japanska i američka vojska nastavile su danas iz helikoptera, aviona i brodova potragu za tijelima poginulih, dok policija traga za tijelima na kopnu.

U petak je nađeno 30 tijela, koja su uglavnom plutala u priobalju. Do sada je potvrđena smrt 11.800 ljudi.

Razorni zemljotres i cunami koji su 11. marta pogodili Japan doveli su i do oštećenja nuklearne elektrane Fukušima jedan, što je izazvalo curenje radijacije i evakuaciju stanovništva u prečniku od 20 kilometara.

Radioaktivna voda curi u more

Japanski vatrogasci pronašli su pukotinu u betonskoj jami reaktora 2, nuklearne elektrane "Fukušima", odakle ističe radioaktivna voda u more. Zračenje u jami reaktora iznosi 1.000 milisverta na sat, ali nije poznato da li voda dolazi iz samog reaktora, niti koliko vode curi u more.

Zamjenik generalnog direktora nuklearne i industrijske agencija za bezbjednost (NISA) Hidehiko Nišijama rekao je da bi to mogao da bude jedan od razloga porasta nivoa radioaktivnosti u moru u blizini nuklearke.

"Testiramo uzorke vode iz jame i iz mora u blizini nuklearke i ne možemo reći zasigurno da je to uzrok dok ne vidimo rezultate", rekao je Nišijama.

Nišijama je rekao da "Tepko" planira da sipa beton u jamu kako bi zaustavio pritisak.

Prethodno je saopšteno da "Tepko" razmatra mogućnost korišćenja velikog veštačkog plutajućeg ostrva, u kome bi bila skladištena radioaktivna voda, prenijela je agencija Kjodo.

To plutajuće ostrvo moglo bi da skladišti oko 10.000 tona vode, rekli su zvaničnici kompanije, navodeći da je količina vode u nuklearki dostigla oko 13.000 tona.

Planirano je i ubrizgavanje azota u reaktore kako bi se sprečile nove eksplozije vodonika, javlja Kjodo.

Katastrofa u Fukušimi veća od Černobilja?

Ruski stručnjak za nuklearnu energiju Natalija Mironova ocijenila je da je nuklearna katastrofa u "Fukušimi" mnogo veća od Černobilja i da bi zbog nje moglo da dođe do novog definisanja međunarodne skale po kojoj se meri opasnost atomskih nesreća.

"Černobilj je predstavljao eksploziju prljave bombe. Sljedeća prljava bomba je Fukušima i ona će stajati mnogo više u pogledu ekonomije i ljudskih žrtava", rekla je Mironova, a prenio Herald san.

Mironova je rekla da je Černobilj, na međunarodnoj skali, imao, najveći, sedmi stepen opasnosti, a imao je samo jedan reaktor i trajao je samo dvije nedjelje.

"Fukušima traje tri nedjelje i tu imamo četiri reaktora koji znamo da su u veoma opasnom stanju", rekla je Mironova.

NISA tvrdi da kriza u Fukušimi ima peti stepen opasnosti.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE