• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japan: Zabranjena sjetva pirinča kod Fukušime

Japanske vlasti zabranile su poljoprivrednicima da siju pirinač na zemljištu zagađenom radioaktivnim materijama.

 Japan: Zabranjena sjetva pirinča kod Fukušime Izvor: MONDO

Zabrana sjetve pirinča odnosi se na zemljište zagađeno cezijumom, a poljoprivrednicima koji ne budu mogli da gaje pirinač - jednu od okosnica ishrane u Japanu, biće isplaćene odštete.

Cezijum se taloži u organizmu, a smatra se da povišeni nivoi tog radioaktivnog elementa predstavljaju rizik za oboljevanje od različitih oblika malignih tumora.

Zagađenje zemljišta za sada je utvrđeno na dva mjesta u jednom selu udaljenom oko 40 kilometara od nuklearne elektrane Fukušima.

"Morali smo brzo da preduzmemo mjere jer je počela sjetva ... Želim da čujem i mišljenja stručnjaka i lokalnih vlasti o tome kako da oporavimo zemljište", rekao je japanski ministar poljoprivrede Mićihiko Kano, koji je u objavio zabranu sjetve pirinča.

Zbog velikog zagađenja mora, početkom ove sedmice uvedeno je ograničenje nivoa radijacije za ribe koje služe ishrani.

Nivo radijacije u pirinču koji raste na nezagađenom području takođe će biti kontrolisan, a uvedeno ograničenje jednako je onom za ribu i povrće.

Istovremeno, saopšteno je da će Japan završiti ispuštanje radioaktivne vode u more iz centrale "Fukušima Daići" do sutra, dan kasnije nego što je prvobitno planirano.

"Radimo na ispuštanju vode, vjerovatno ćemo to završiti sutra", izjavio je danas novinarima zamjenik generalnog direktora Agencije za nukealrnu i industrijsku bezbjednost Hidehiko Nišijama.

Tokijska kompanija za električnu energiju Tepco koja je nadležna za nuklearnu centralu saopštila je ranije da očekuje da će završtiti ispuštanje vode u subotu, ali je proces omeo snažan zemljotres u četvrtak, prenio je Rojters.

Radioaktivnost se brzo rastvara u okeanu i japanski zvaničnici su saopštili da ispuštena voda neće imati uticaja na bezbjednost morske hrane iz te oblasti.

Tepco je saopštio da je danas počeo postavljanje čeličnog zida i ograde koji će spriječiti dalje širenje vode sa radioaktivnim supstancama u Tihi okean.

Kompanija za proizvodnju nuklearnih reaktora "Tošiba" predložila je 10-godišnji plan za deaktivaciju četiri od šest oštećenih reaktora u Fukušimi, prenijela je japanska novinska agencija Kjodo.

Japanska vlada je navela da je situacija još nestabilna i neizvjesna i da je prerano za "specifičnu mapu puta" za okončanje krize.

"Prema prijedlogu, biće potrebno oko 10 godina da se iz četiri reaktora uklone šipke goriva u kontejnere i šipke istrošnog nuklearnog goriva u bazene, da se sruše neki objekti i da se poboljšaju uslovi zemljišta", prenio je AFP.

Prema najnovijim podacima Nacionalne policijske agencije, broj poginulih u zemljotresu je dostigao 12.876, dok se kao nestalo vodi 14.865 ljudi.

Japanski premijer Naoto Kan planira da u listovima širom svijeta objavi poruku zahvalnosti za podršku koju je Japan dobio poslije razornog zemljotresa i cunamija, rekao je izvor iz vlade.

Poruka bi trebalo da bude objavljena u ponedjeljak, 11. aprila, na mjesec dana od udara zemljotresa.

Različite vidove pomoći Japanu je pružilo više od 130 zemalja i regiona, uključujući i privatan sektor.

Kan, takođe, razmišlja da pošale lična pisma svjetskim liderima, a ukoliko bude potrebno svoju zahvalnost će izraziti i putem telefona.

Građani i spasilački radnici prijavili su policiji desetine miliona jena (1 dolar = oko 85 jena) koje su našli u ruševinama i priobalnim područjima na sjeveroistoku Japana.

Policija i lokalne vlade sumnjaju da će naći sve vlasnike izgubljenog novca, a preživjeli pozivaju vlast da novac iskoriste za rekonstrukciju razorenih oblasti.

Prema saopštenju policije, u prefekturama Mijagi i Ivate, u policijskim stanicama se svakog dana primi u prosjeku nekoliko stotina predmeta u kojima se nalazi novac.

Do sada je manje od 10 odsto ljudi dobilo natrag svoj novac.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE