• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japan: Dojilje, mlijeko na provjeru!

Nakon uzbune nevladinih organzacija portparol japanske vlade Jukio Edano od zatražio da istraži da se li u mlijeku nekih žena koje doje ima tragova radijacije.

 Japan: Dojilje, mlijeko na provjeru! Izvor: MONDO

Edano je ovo rekao dan nakon što je jedna organizacija saopštila da su male količine radioaktivnog joda pronađene u mlijeku četiri dojilje koje žive u blizini Tokija.

"Smatramo da nema razloga za zabrinutost. Međutim, majke su zabrinute i zbog toga sam tražio provjeru", rekao je Edano, prenijela je agencija Kjodo.

Nakon zemljotresa i cunamija 11. marta, evakuisano je stanovništvo u krugu od 20 kilometara oko havarisanog postrojenja, a mjesec dana kasnije, proširena je zona evakuacije na širu oblast koju stanovnici treba da napuste za oko mjesec dana.

Iz oblasti oko Fukušime evakuisano je više od 85.000 ljudi iz 27.000 domaćinstava.

Uprkos ovakvom nalogu vlade, mnogi žitelji iz zone evakuacije vraćaju se da bi uzeli svoje stvari, uprkos riziku od zračenja radioaktivnih materija, koje se i dalje oslobađaju iz elektrane Fukušima, zbog čega je vlada uvela zabranu ulaska u zonu 20 kilometara.

Dva snažna zemljotresa jačine šest i 6,1 stepeni Rihterove skale, potresla su u četvrtak istočnu obalu japanskog ostrva Honšu. Uvedena zona zabrane pristupa prečnika 20 kilometara oko Fukušime.

Prema podacima Geofizičke službe Ruske akademije nauka, podzemni potresi zabilježeni su u Tihom okeanu na dubini od 33 kilometra, javio je Itar-Tass.

Ruski seizmolozi procjenjuju da se epicentar zemljotresa dogodio na oko 180 kilometara od japanske obale.

Za sada nema podataka o posljedicama po ostrvo koje je u katastrofalnom zemljotresu 11. marta pomjereno za skoro 2,5 metara ka istoku.
Šef kabineta japanske vlade Jukio Edano izjavio je da naređenje treba da spriječi neograničen ulazak u uglavnom opustelu oblast, prinudno evakuisanu poslije zemljotresa i cunamija koji su 11. marta pogodili severoistok Japana i doveli do oštećenja nuklearne elektrane Fukušima jedan.

Kršenje naredbe o evakuaciji ranije nije bilo kažnjivo po zakonu, ali prema novom propisu, građani koji uđu u zabranjenu zonu moraće da plate kaznu od 100.000 jena (oko 1.000 evra), uz moguću zatvorsku kaznu od 30 dana.

Nova odluka japanskih vlasti nije posljedica promjene situacije u nuklearnoj elektrani, već je namjera da se ograniči izloženost radijaciji i spriječe krađe.

Edano je rekao da da će vlasti organizovati kratke posjete za stanovnike, koji će moći da obiđu svoje kuće, ali u oblast u prečniku od tri kilometara oko elektrane neće moći da se pristupa.

Glavni sekretar kabineta Jukio Edano rekao je na konferenciji za novinare u Tokiju da će samo jednom članu svake porodice biti dozvoljeno da se u ovu zonu vrati na oko dva sata, kada će morati da nosi zaštitnu odjeću i dozimetar, uređaj pomoću kojeg se utvrđuje nivo radijacije kod ljudi.

To, međutim, neće biti dozvoljeno stanovnicima čiji se domovi nalaze u krugu od tri kilometra oko nuklearke, kao ni onima koji žive u oblastima izvan ovog radijusa u kojima su zabilježeni visoki nivoi radijacije, javila je japanska novinska agencija Kjodo.

U međuvremenu, Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO), koja upravlja ovim postrojenjem, saopštila je da je količina radioaktivnih materija koja je iscurila u more iz Fukušime u roku od šest dana od 1. do 6. aprila, kada je curenje zaustavljeno, bila 20.000 puta veća od godišnje dozvoljene granice za ovo postrojenje.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE