• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ivan Grozni" proglašen krivim, pa oslobođen

Ivan Džon Demjanjuk koji je danas osuđen na petogodišnju zatvorsku kaznu zbog saučešća u ubistvu evropskih Jevreja, može da napusti istražni zatvor.

 "Ivan Grozni" proglašen krivim, pa oslobođen Izvor: MONDO

Poslije izricanja presude, nadležni Zemaljski sud u Minhenu je, ukazujući da presuda još nije pravosnažna, odlučio da ne bi bilo primjereno da 91-godišnji Demjanjuk i poslije dvije godine dalje ostane u istražnom zatvoru.

Optužnica je Demjanjuka teretila da je kao čuvar u koncentracionom logoru Treblinka-Sobibor učestvovao u ubistvu 27.900 evropskih Jevreja.

Donoseći odluku o puštanju iz zatvora Sud je naglasio da u Demjanjukovom slučaju ne postoji opasnost od bjekstva, tim prije što mu je prije prebacivanja u Njemačku oduzet američki pasoš te je sada bez državljanstva.

Portparolka suda je navela i da će, čak i ako uprkos reviziji koju su najavili Demjanjukovi branioci, presuda bude proglašena pravosnažnom, morati da bude preispitano da li je Demjanjuk sposoban za izdržavanje zatvorske kazne.

U svakom slučaju će, kako je dodala, ona biti umanjena za vrijeme koje je proveo u istražnom zatvoru.

Demjanjuku tokom procesa nije mogao da bude dokazan nijedan konkretan zločin. Ali kako je Treblinka-Sobibor služio isključivo za ubijanje jevrejskih zatočenika, tužilaštvo je procijenilo da sukrivicu snosi svaku čuvar koji je radio u tom koncentracionom logoru.

Sudu je predočeno i više istorijskih dokumenata, među njima i iskaznica iz vremena rada u logoru, u kojima se navodi ime Ivana Demjanjuka, koji je tek pošto se nastanio u SAD poslije rata počeo da koristi ime Džon.

Prema ocjeni tužilaštva, "počevši od dolaska Jevreja vozovima u Sobibor, pa do zatvaranja u gasne komore, Demjanjuk je učestvovao u svim dijelovima nacističke mašinerije uništavanja".

Suđenju su u više navrata prisustvovali i članovi porodica Jevreja iz Holandije ubijenih u logoru Treblinka-Sobibor. Oni su kao sutužioci zahtjevali da Demjanjuk svakako bude osuđen, pri čemu su naglašavali da nije bitno kolika će biti dužina te kazne, već da se pokaže da pravda može da bude zadovoljena i više decenija od kraja rata.

Demjanjuk je u Izraelu već 1988. bio izveden pred sud, a u procesu koji je trajao 17 mjeseci je petoro bivših logoraša iz koncentracionog logora Treblinka u optuženom prepoznalo čuvara logora kojeg su zvali "Ivan Strašni".

Pošto Demjanjukov identitet tada nije mogao da bude nedvosmisleno utvrđen, izraelski vrhovni sud mu je poslije duge revizije 1993. ukinuo izrečenu smrtnu presudu.

Od tada je Demjanjuk ponovo živio u SAD, ali mu je 2004. oduzeto američko državljanstvo, što je olakšalu proceduru njegovog prebacivanja u Njemačku poslije podizanja optužnice.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE