• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IAEA: Japan je kriv za havariju Fukušime

Procjena rizika od svih vrsta prirodnih opasnosti nije bila odgovarajuća, kao ni kasnije praćenje zdravlja ljudi, utvrdila međunarodna inspekcija.

 IAEA: Japan je kriv za havariju Fukušime Izvor: MONDO

Japan je potcijenio rizik od cunamija i potrebu da se temeljno prati opšte javno i zdravlje zaposlenih poslije oštećenja u nuklearnoj elektarni Fukušima Daići, ocijenio je tim međunarodnih inspektora za bezbjednost Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA).

"Opasnost od cunamija na nekoliko lokacija bila je potcijenjena. Planeri i zaposleni u nuklearnoj elektrani trebalo je da daju odgovarajuću procjenu i obezbjede zaštitu od rizika od svih prirodnih opasnosti", navodi se na tri strane izvještaja tima IAEA koji je predvodio vrhunski britanski stručnjak Majk Vejtman, prenijela je agencija Rojters.

Izvor neuspjeha je bio izostanak plana zaštite pošto je razorni talas bio viši od 5,7 metara visokog zida koji je opasavao nuklearku i uništio ga, izazvavši iskakanje elektičnog napajanja četiri nuklearna reaktora, uprkos brojnim prognozama japanskih vladinih agencija i naučnika kompanije Tokijska Elektroprivreda da se takav rizik nazire.

Tim IAEA navodi da je nuklearna kriza u Japanu dala nekoliko globalnih pouka nuklearnoj industriji, među kojima je i pouka nuklearnim elektranama da treba redovno da prate stanje rizika od eventualnih prirodnih opasnosti, kako bi mogli da se nose sa mogućim posljedicama.

Nesreća u nuklearki Fukušima otjerala je više od 80.000 stanovnika iz svojih domova i produbila zabrinutost za bezbjednost dece i zatrovane hrane u blizini nuklearke, dok se radnici i dalje bore da stabilizu rad reaktora u nuklearnoj elektrani Fukušima Daići, udaljenoj 240 kilometara sjeverno od Tokija koja je 11. marta bila teško oštećena u zemljotresu i cunamiju i proizvela veliku nuklearnu krizu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE