• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japanci u Fukušimi omanuli za pola

Količina radioaktivnog materijala ispuštenog u okolinu u prvoj sedmici poslije katastrofe duplo je veća nego što je prvobitno procijenjeno.

 Japanci u Fukušimi omanuli za pola Izvor: MONDO

Topljenje jezgara u tri reaktora, poslije zemljotresa i cunamija koji su u martu pogodili nuklearku, bilo je brže nego što se ranije vjerovalo, saopštila je Japanska Agencija za nuklearnu i industrijsku bezbjednost.

Prema novim informacijama, u atmosferu je ispušteno 770.000 terabekerela radijacije, dok je ranije procijenjeno da je u pitanju 370.000 terabekerela.

Taj iznos predstavlja 15 odsto ukupne radijacije oslobođene poslije katastrofe u Černobilju 1986. godine, prenosi Bi-Bi-Si.

Nove procjene iznijete su u trenutku kada 10-člana nezavisna stručna komisija počinje istragu o uzrocima nuklearne krize.

Kompanija TEPCO koja upravlja nuklaernom centralom nada se da će postrojenje biti zatvoreno do januara, ali bi to moglo da bude i kasnije, jer iz nuklearke i dalje curi radioaktivni materijal.

U krugu do 20 kilometara oko nuklearke evakuisano je više od 80.000 stanovnika, a u oblasi od 20 do 30 kilometara od centrale evakuacija je dobrovoljna.

U istrazi Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) ukazano je da je glavni problem, koji je priznao i Japan, neuspješna priprema za rizik od talasa koji prelaze zid uz more i koji su uništili pomoćne generatore u nuklearnoj centrali.

Zid koji štiti od udara talasa kod Fukušime niži je od šest metara, dok su talasi cunamija dostizali visinu do 14 metara.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE