• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Atina: Sporadični sukobi policije i demonstranata

Obračuni demonstranata i policije u centru Atine nastavljeni su i tokom prošle noći serijom sporadičnih incidenata, ali je jutros bilo mirno.

 Atina: Sporadični sukobi policije i demonstranata Izvor: MONDO

Danas se očekuje još jedno važno glasanje u parlamentu, ovaj put o zakonima za sprovođenje mjera štednje, a jutro je na trgu Sintagma započelo nastojanjem komunalnih službi da raščiste tragove sukoba.

Tokom noći, demonstranti koji protestuju protiv oštrih vladinih mjera štednje porazbijali su nekoliko izloga i devastirali trg, a policija uzvraćala postavljanjem novih kordona i suzavcem, da bi nešto poslije ponoći područje oko zgrade parlamenta bilo u potpunom okruženju policijskih kordona.

Desetine ljudi povrijeđene su u sukobima, najviše kamenicama, a oko 250 je primljeno u bolnice zbog respiratornih problema – zbog izloženosti suzavcu.

Kroz noć su odjekivale sirene hitnih službi, a desetine policajaca na motorima krstarile su u masovnim patrolama kroz centar grada – dok su nekoliko kvartova dalje, na popularnoj Plaki, turisti opušteno uživali u grčkim specijalitetima, u restoranima i barovima.

Jutros, Sintagma je poslije dana blokade otvorena za saobraćaj, a komunalne službe raščišćavaju smeće, krš i lom koji je preplavio čuveni gradski trg.

Parlament se sastao u 10 sati po lokalnom vremenu, a na današnjem dnevnom redu je set zakona kojim bi trebalo da bude obezbjeđeno sprovođenje vladinih mera.

Usvajanje rigorznog programa štednje, zajedno sa pratećim zakonima, preduslov je da Atina dobije novu ratu kredita od MMF i evropskih finansijskih institucija u iznosu od 12 milijardi evra.

U protivnom, sredinom jula država ne bi bila u mogućnosti da plaća svoje račune pošto će ostati bez sredstava.

Programom štednje se predviđa smanjenje plata, otpuštanje zaposlenih, povećanje poreza i prodaja javnih preduzeća.

To bi samo ove godine trebalo da obezbjedi uštede od šest milijardi evra, s tim što će ta suma biti mnogo veća jer se predviđa privatizacija velikih javnih preduzeća.

Vladajući PASOK premijera Jorgosa Papandreua je juče u parlamentu tesno "progurao" mjere štednje, sa podrškom 155 od ukupno 300 poslanika (juče je 138 glasalo protiv), a osim opozicije i sindikata, u pridobijanju javnog mnjenja za mjere odmogli su i "disidenti" iz redova samog PASOK-a.

Vladajuća stranka očekuje da će i danas obezbjediti većinu u parlamentu, a i opoziciona Nova demokratija, koja je juče glasala protiv, najavila je podršku nekim od mjera za koje će se danas glasati - privatizaciji javnih preduzeća i smanjenju troškova.

Iako su generalni štrajkovi i protesti bili najavljeni samo za utorak i srijedu, i iako je jutro u Atini mirno, procjenjuje se da će se demonstranti i danas okupiti ispred parlamenta, gdje je glasanje o zakonima o sprovođenju mjera štednje zakazano za 14 sati.

Demonstranti, među kojima su posebno nasilni mladi anarhisti, optužuju vladu da nepravedno teret štednje svaljuje samo na leđa onih koji žive od plata i penzija, da oni plaćaju greške, ne samo PASOK-a nego i Nove demokratije koja je do prije dvije godine bila na vlasti.

To potvrđuje i nedavna anketa u kojoj se 47 odsto građana izjasnilo za raspisivanje vanrednih izbora. Politički analitičari, međutim, upozoravaju da vanredni izbori ne bi ništa riješili, jer nijedna partija ne bi uspjela da napravi jaku vladu.

(MONDO/Agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE