• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grci s mukom pristali da štede

Grčki parlament usvojio je tijesnom većinom zakon o sprovođenju juče odobrenih petogodišnjih mjera štednje, strogih i nepopularnih. Atina danas mirna.

 Grci s mukom pristali da štede Izvor: MONDO

Vlada socijaliste Jorgosa Papandreua dobila je podršku 155 od ukupno 300 poslanika parlamenta, koji su danas glasali za zakon o implementaciji mjera štednje.

Čak 136 poslanika bilo je protiv.

U očekivanju rezultata glasanja grčkog parlamenta o zakonima koji bi trebalo da omoguće primjenu vladinih mjera štednje, Atina je danas bila mirna, a pred parlamentom, na trgu Sintagma, gdje su se noćas odigrali žestoki okršaji demonstranata i policije, danas nema nijednog demonstranta.

Jedino što podsjeća na burnu noć je vazduh koji je još pun ostataka suzavca, pa Atinjani pored parlamenta prolaze sa maskama i maramama na licu.

Opozicija, inače, danas glasno negoduje i optužuje policiju zbog prekomjerne upotrebe suzavca u protekla dva dana - kada je svaki odgovor na bacanje kamenja iz redova demonstranata bilo uzvraćanje suzavcem.

Po izvještajima pojedinih lokalnih medija, posljedice suzavca najžešće je osjetila grupa od par stotina Atinjana, koji su kasno sinoć bili blokirani u hodnicima metroa Sintagma, gdje su se sklonili tokom jednog od obračuna demonstranata i policije. U bolnice se zbog respiratornih problema javilo više od 250 ljudi.

Atinska televizija Alter prikazala je i neobičan snimak privođenja trojice demonstranata sa gas maskama: na snimku, policijaci sprovode izgrednike u jedno dvorište, među specijalce, a onda ih puštaju - što je na toj televiziji protumačeno kao dokaz tvrdnji nekih organizatora protesta da su "huligani" ustvari - prerušeni policajci.

Šta god da se otkrije u tom slučaju, činjenica je da su u najnasilnijim grupama na protestima u posljednja dva dana (i noći) bili vrlo mladi ljudi, čini se premladi da bi mogli da imaju direktne veze sa otpuštanjima u javnom sektoru, platama i penzijama.

Rigoroznim vladinim programom štednje se predviđa smanjenje plata, otpuštanje zaposlenih, povećanje poreza i prodaja javnih preduzeća.

Mjere bi samo ove godine trebalo da obezbijedi uštede od šest milijardi evra, s tim što će ta suma biti mnogo veća, jer se predviđa privatizacija velikih javnih preduzeća.

Usvajanje rigoroznog programa štednje, zajedno sa pratećim zakonima, preduslov je da Atina dobije novu ratu kredita od MMF i evropskih finansijskih institucija u iznosu od 12 milijardi evra - o čemu će se odlučivati 3. jula.

U protivnom, sredinom jula država ne bi bila u mogućnosti da plaća svoje račune pošto će ostati bez sredstava.

Grčki dug iznosi 340 milijardi evra, odnosno više od 30.000 evra po svakom od ukupno 11,3 miliona stanovnika te države.

Sa dugom koji je jednak 150 odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda, Grčka drži dva neslavna svjetska rekorda: najniži kreditni rejting neke države i najveći troškovi osiguranja duga.

Grčka istovremeno ima imovinu vrijednu 300 milijardi evra, što - po ekonomistima - znači da je solventna u onoj mjeri u kojoj je voljna da proda dio te imovine.

Prije nepunih mjesec dana, Grčka je postigla sporazum o prodaji 10 odsto državnog udjela u domaćoj telekomunikacionoj kompaniji "Helenik telekom" (OTE) njemačkom "Dojče telekomu", čime je počela da sprovodi ambiciozni program privatizacije radi smanjenja svog ogromnog duga.

Stopa nezaposlenosti u martu porasla je i dostigla novi rekord, dok je u aprilu industrijska proizvodnja pala za čak 11 odsto na godišnjem nivou.

Grčka ekonomija, koja je na ivici bankrota, izbjegla je da se to desi prošle godine kada je dobila 110 milijardi evra međunarodne pomoći, ali je sada neophodan i drugi paket za spasavanje.

Zvaničnici MMF više puta su upozoravali da bi širi reprogram duga izazvao ogromne probleme u evrozoni.

Protesti zbog vladinih mjera štednje su započeli krajem maja, a juče i prekjuče organizovan je i generalni štrajk koji je paralisao zemlju, dok je na protestima na trgu Sintagma u jednom trenutku bilo više od 20.000 ljudi.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE