Primirje nakon 13 mjeseci sukoba stupilo je na snagu u četiri ujutru.
Izrael i Liban postigli su sporazum o okončanju sukoba sa Hezbolahom, koji je trebalo da stupi na snagu u četiru sata ujutro po lokalnom vremenu u srijedu. On je detalje o sporazumu iznio tokom obraćanja iz Bele kuće.
Šta se očekuje od primirja?
Kako je saopštio visoki zvaničnik američke administracije, izraelske snage neće odmah napustiti Liban po stupanju na snagu primirja, ali su prema sporazumu dužne da to učine u roku od 60 dana. U utorak su Izrael i Liban prihvatili američki prijedlog za okončanje 13-mjesečnog graničnog sukoba, koji je u septembru prerastao u otvoreni rat sa Hezbolahom.
Bajden je izjavio da je dogovor "osmišljen kao trajno okončanje neprijateljstava" i da će omogućiti povratak mira kako bi se stanovnici obje zemlje bezbedno vratili svojim domovima duž Plave linije, koja predstavlja de facto granicu između Libana i Izraela.
Šta obuhvata sporazum?
Sporazum predviđa 60-dnevno primirje kao osnovu za trajni prekid sukoba. U tom periodu, borci Hezbolaha treba da se povuku 40 kilometara od izraelsko-libanonske granice, dok će izraelske kopnene snage napustiti teritoriju Libana, piše CNN.
Dogovor se oslanja na Rezoluciju 1701 Savjeta bezbjednosti UN iz 2006. godine, koja je okončala posljednji veliki sukob između ove dvije zemlje. Prema uslovima sporazuma, Liban će pojačati nadzor nad kretanjima Hezbolaha južno od reke Litani, kako bi se spriječilo njihovo pregrupisavanje. Nad ovim aktivnostima nadzor će imati mirovne snage UN, libanska vojska i međunarodni komitet.
Izrael je naglasio da će nastaviti vojne operacije u slučaju kršenja sporazuma.
Da li će primirje trajati?
Primirje donosi olakšanje za libanske civile, od kojih su stotine stradale u izraelskim vazdušnim napadima, kao i za milione Izraelaca koji su bili primorani da traže skloništa zbog svakodnevnog raketiranja Hezbolaha. Ipak, postavlja se pitanje koliko dugo će zatišje trajati, s obzirom na to da Izrael preti novim akcijama u slučaju narušavanja dogovora.
Uticaj na sukob u Gazi?
Prema riječima analitičara, sporazum između Izraela i Libana vjerovatno neće uticati na situaciju u Gazi. Stručnjak za bezbjednost H.A. Helijer izjavio je da "dogovor sa Libanom ne znači ništa za Gazu" i da već duže vreme nema ozbiljnih pregovora o primirju u tom regionu.
Upozorenje raseljenim stanovnicima
Izraelske vlasti su upozorile raseljene stanovnike južnog Libana da se ne vraćaju svojim domovima, uprkos primirju. Izraelske snage će ostati raspoređene u toj oblasti sve dok povlačenje ne bude završeno.
(MONDO.RS)