• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otkriven spomenik Roaldu Amundsenu

Na temperaturi od minus 40 stepeni Celzijusa i pod vedrim nebom danas je proslavljena 100. godišnjica osvajanja Antarktika.

 Otkriven spomenik Roaldu Amundsenu Izvor: MONDO

Norveški premijer i nekoliko stotina naučnika i avanturista osvrnuli su se i na probleme izazvane klimatskim promjenama.

Norveški istraživač Roald Amundsen je 14. decembra 1911. godine zajedno sa četiri člana ekspedicije prvi stigao na najjužniju tačku na planeti i postavio norvešku zastavu, čime je označio pobjedu u trci sa britanskim avanturistom Robertom Skotom koji je na to mjesto stigao mjesec dana kasnije.

"Došli smo ovde da proslavimo jedno od najvećih dostignuća čovječanstva", izjavio je norveški premijer Jens Stoltenberg okupljenim istraživačima ispred američke istraživačke stanice "Amundsen-Skot", prenose agencije.

"Tu smo i da bismo istakli važnost ovog hladnog kontinenta za otopljavanje planete", dodao je norveški premijer koji je tek drugi državnik koji je kročio na Južni pol. Prva je bila novozelandska premijerka Helen Klark koja je posjetila Antarktik 2007.

Tokom kratke ceremonije, Stoltenberg je, kao i Amundsen prije njega, zabio norvešku zastavu i otkrio statuu od leda svog slavnog zemljaka koja bi trebalo dugo da opstane, pošto temperature na Južnom polu gotovo nikad ne prelaze nulu.

Stoltenberg je odao počast i britanskom istraživaču Robertu Skotu, koji je stigao na Južni pol mjesec dana poslije Amundsena, 17. januara 1912.

Skot i četvorica njegovih zemljaka poginuli su na povratku sa Južnog pola.

"Skot i članovi njegove ekspedicije platili su najvišu cijenu. Njihova imena će zauvijek biti upisana u istoriji Južnog pola", kazao je Stoltenberg, odajući počast "njihovoj hrabrost i odlučnosti da stignu na jedno od najnegostoljubivijih mjesta na planeti".

Stoltenberg je istakao da za razliku od suparništva koje je postojalo između Amundsena i Skota, na Južnom polu danas vlada međunarodna saradnja okrenuta miru, stabilnosti, ekologiji i naučnom istraživanju.

Stoltenberg se osvrnuo i na problem globalnog zagrevanja, navodeći da "nestanak leda na Antarktiku može da ima dalekosežne globalne posljedice".

Amundsen je nestao prilikom spasilačke misije na Arktiku 1928. godine.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE