• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kipru potrebna pomoć vrijedna pola ekonomije?

Kipru, petoj zemlji evrozone koja je zatražila finansijsku pomoć EU, moglo bi da za spas bude potrebno čak deset milijardi evra.

  Kipru potrebna pomoć vrijedna pola ekonomije? Izvor: MONDO

To je i više od polovine vrijednosti njegove ekonomije "teške" 17,3 milijarde evra, naveli su zvaničnici evrozone, iako je vlada u Nikoziji odbila da spekuliše o iznosu kredita.

Mediteranska zemlja, čiji je bankarski sektor veoma izložen krizi u Grčkoj, formalno je juče zatražila pomoć evropskih fondova za spas, pridruživši se Grčkoj, Irskoj, Portugaliji i Španiji, prenosi Rojters.

Evropski lideri sastaće se u četvrtak i petak u Briselu, gdje će razgovarati o rješavanju krize u regionu, ali se ne očekuje da će samit uroditi dugoročnim rješenjem evropskih problema.

Određivanje tačne sume potrebne Kipru počeće sljedeće nedjelje, kada zvaničnici Evropske komisije i Evropske centralne banke (ECB), a vjerovatno i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), otputuju u Nikoziju, rekao je za Rojters izvor upućen u situaciju.

Kiparski ministar finansija Vasos Šiarli rekao je danas da cifra još uvijek nije određena i da je bilo koji iznos koji se spominje čista "spekulacija", kao i da je učešće MMF-a još uvijek neizvjesno.

Dva zvaničnika evrozone prethodno su navela da se razmatra paket "težak" do deset milijardi evra.

Iako bi Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) lako mogao da obezbijedi tu sumu, ona bi mogla da dovede do zahtijeva da privatni kreditori otpišu dio duga Kipra, kao što je to učinjeno u Grčkoj.

ECB je danas saopštila da kiparske državne obveznice više nisu prihvatljive kao kolateral u operacijama refinansiranja, nakon što je kreditni rejting Nikozije spušten na neinvesticioni nivo, što znači da da vladine obligacije više ne ispunjavaju kriterijume boniteta.

Bonitetna agencija "Fič" snizila je juče rejting Kipra sa BBB- na spekulativni status BB+, zbog, kako navodi, povećane neizvjesnosti u pogledu kiparskog bankarskog sektora. Kreditni rejting Nikozije je još u januaru snizila agencija "Standard end Purs", a 13. juna i "Mudis".

U skladu sa zahtjevima Evropske bankarske agencija, Nikozija mora da do 30. juna dokapitalizuje sa 1,8 milijardi evra Kiparsku narodnu banku, koja je najviše pogođena otpisom grčkog duga.

Inače, predsjednik ekonomskog savjetodavnog odbora, bliskog Hrišćansko-demokratskoj uniji kancelarke Angele Merkel, Kurt Lauk izjavio je danas da Kipar sljedećeg mjeseca ne bi trebalo da preuzme predsedavanje Evropskom unijom, zbog toga što je zatražio hitnu finansijsku pomoć.

"Ovo je paradoks Evropske unije, da postavite psa da bude odgovoran za kobasice", ironično je poručio Lauk.

Njemačko Ministarstvo spoljnih poslova distanciralo se od izjava Lauka, navodeći da će, "tokom šestomjesečnog predsedavanja, Kipar biti obavezan da preduzima korake u interesu EU i njenih članica, kao i ostale zemlje koje su predsjedavale Evropskim savjetom".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE