Francuski predsjednik Fransoa Oland muku muči sa ženama, što čak dovodi u pitanje njegov autoritet.
U jednoj od najnovijih epizoda u kojoj se potvrđuje šta je njegova "Ahilova peta", učesnici sastanka u sjedištu UN u Njujorku krajem septembra prenerazili su se vidjevši Olanda kako ulijeće u salu kroz pomoćna vrata, kasneći na raspravu o Maliju, temi kojoj je posvetio maksimalnu energiju tokom prethodnih nedjelja.
Razlog za Olandov skandalozni ulazak i kašnjenje bilo je prisustvo Segolen Roajal, njegove bivše supruge sa kojom ima četvoro djece, koja je u istoj zgradi prisustvovala sastanku Socijalističke internacionale, a sa kojom on nije želio da se sretne u glavnom holu dok je davala izjavu novinarima, prenosi francuski list "Ekspres" (L'Express).
U međuvremenu, njegova sadašnja partnerka Valeri Trirveler (47) je prošle nedelje prvi put izrazila kajanje i izvinjenje zbog "tvita" kojim je, u vrijeme parlamentarnih izbora u Francuskoj, podržala protivnika Segolen Roajal, ali mediji sumnjaju da će joj to vratiti popularnost.
U jeku predizborne kampanje u junu, prva dama Francuske je, porukom putem "Tvitera", pružila podršku kandidatu na parlamentarnim izborima Olivijeu Falorniju, disidentu Socijalističke partije i protivniku Roajalove, dok se Oland zalagao za pobjedu svoje bivše supruge.
Novinarka po profesiji, Trirveler, koja je prije tri i po mjeseca svojim neočekivanim potezom i "prvim gafom" pokrenula žustru medijsko-političku polemiku, ovih dana planira da tuži autore najnovije u nizu knjiga o njoj jer, kako kaže njen advokat, šire "maliciozne glasine".
Ona će tužiti autore biografije pod nazivom "Buntovnica" (La Frondeuse), koja će danas biti objavljena, zbog toga što su povrijedili njeno pravo na privatnost, prenio je AFP.
Bliski Olandovi saradnici u Parizu sada osciliraju između zapanjenosti i skrhanosti, a jedan član njegovog kabineta primjećuje da je trio Oland-Trirveler-Roajal neka vrsta "Bermudskog trougla", dok drugi upozorava da "greške u ponašanju koštaju mnogo više nego političke".
Francuska štampa komentariše još jedan propust francuskog predsjednika, primjetivši da se Oland, iako se zalaže za jednakost polova, šsto je i bio jedan od razloga da 52 odsto žena glasa za njega u odlučujućem krugu predsjedničkih izbora 6. maja, uglavnom okružio muškim zvaničnicima.
(Tanjug)