Ruski predsjednik spremnan da ponovo razmotri nacrt zakona o izdaji, koji je na meti kritika.
Vladimir Putin izrazio je spremnost da ponovo razmotri nacrt zakona o izdaji, koji je na meti kritika, jer se smatra bi Moskvi, zbog nejasnih definicija, mogao da omogući da svakog neistomišljenika proglasi izdajnikom.
"Hajde da ga ponovo ispitamo i razmotrimo. Slažem se da ne smije da bude prostora za slobodnu interpretaciju izdaje. On ne smije da se odnosi na pitanja koja nisu povezana sa izdajom", rekao je Putin na sinoć održanom sastanku predsjedničkog savjeta za ljudska prava.
Ruski predsjednik je, takođe, poručio da nema potrebe da se žuri sa donošenjem ovog zakona u skladu sa kojim će se vrijeđanje vjerskih osjećanja smatrati krivičnim djelom, javio je AP.
Prema sadašnjem zakonu, veleizdaja se tumači kao špijunaža ili druga pomoć nekoj stranoj državi koja šteti spoljnoj bezbjednosti Rusije, a nacrt novog zakona ovim terminom obuhvata i djelovanje protiv ruskog "ustavnog reda, suvereniteta i teritorijalnog i državnog integriteta".
Prijedlogom zakona, čiji je nacrt izradila Federalna bezbjednosna služba, glavni nasljednik KGB-a, mijenja se i interpretacija izdaje kako bi obuhvatila finansijsku ili savjetodavnu pomoć nekoj stranoj zemlji ili međunarodnoj organizaciji.
Nacrt zakona, koji je Duma usvojila 23. oktobra, pooštrava kaznu za odavanje državne tajne i uvodi krivičnu odgovornost za nezakonito dobijanje podataka koji predstavljaju tajnu, a strahuje se da bi zbog neodređenih formulacija on mogao da bude zloupotrebljen u praksi kao još jedno represivno oruđe u rukama vlasti.
(Tanjug)