• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cijeli svijet je pod prismotrom

Posmatranje je najrasprostranjenija čovjekova osobina, ali kada neko pokušava da uspostavi očiglednu kontrolu nad ljudima - onda dolazi do reakcija.

 Cijeli svijet je pod prismotrom Izvor: MONDO

Konzervativni vjerski sistem u Saudijskoj Arabiji počeo je da provjerava žene putem SMS-a i da na taj način izvještava muškarce - staratelje o njihovom kretanju i ponašanju. Prošle nedjelje počeo je da radi sistem slanja SMS poruka o ženama koje prelaze granicu. Prilikom uvođenja pasoških podataka on automatski šalje poruku muževima.

Mobilno praćenje je još jedna dopuna strogim saudijskim zakonima, gdje svaka neudata odrasla žena ima muškarca staratelja, a njihovo ponašanje prati religiozna policija (mutava).

To je, kako se kaže, "kontrola objekta na svakodnevnom nivou". Ipak, to nije ni izdaleka prvi slučaj praćenja ljudi.

Praćenje je raširena pojava, pa je i u zapadnim zemljama odavno postalo norma, upozoravaju eksperti za istragu kompjuterskog kriminala.

U Londonu postoji ogroman sistem uličnih kamera - metropola je potpuno pokrivena specijalnim sistemom ICTV, koji za potrebe policije snima apsolutno sve što se dešava u gradu: i saobraćaj i pješake.

Radi i sistem raspoznavanja lica, što pomaže da se otkrije mnoštvo krivičnih djela.

U Njemačkoj policija ima specijalni virus koji uz dozvolu suda može da se ubaci u kompjuter pretpostavljenih kriminalaca i da prati različite stvari.

Posmatranje je najrasprostranjenija čovjekova osobina, ali kada neko pokušava da uspostavi očiglednu kontrolu nad ljudima - onda dolazi do reakcija.

Tako je u Londonu, koji je pun kamera, nedavno jedan građanin riješio da izvrši eksperiment: išao je za ljudima po gradu, snimajući ih na mobilni. Kod nekih je to izazvalo negodovanje i čak agresiju.

To je zanimljiv paradoks: o nevidljivom praćenju niko ne misli, prihvata ga kao nešto razumljivo, a kada neko upada u lični prostor, pojavljuje se burno negodovanje i duskusija.

Elektronski nadzor nema granice, ne zahtijeva velike troškove ni vrijeme, uz to je neprimjetan.

Što se tiče pojedinca, on je takođe već sasvim u stanju da koristi tehnološke mogućnosti u sopstvene svrhe, koristeći razrade profesionalaca.

Sada je u svijetu vrlo popularna tema pronalaženja neophodne usluge pomoću mobilnog – parkinga, kafea, javnog prevoza. Ispada da totalno praćenje može da donese praktičnu korist.

Ali pitanje granica između nesumnjive koristi i upada u lični život pojedinca svakog dana postaje sve aktuelnije.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE