• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponovo aktuelne "Sjedinjene evropske države"

Vivijen Reding izjavila je da bi se na izborima za evropske institucije trebala doneijeti odluka za ili protiv "Sjedinjenih evropskih država".

 Ponovo aktuelne "Sjedinjene evropske države" Izvor: MONDO

Izvor: MONDO

Potpredsjednica Evropske komisije i evropska komesarka za pravosuđe Vivijen Reding izjavila je da bi glasači na proljećnim izborima za evropske institucije trebalo da donesu odluku da li su za ili protiv "Sjedinjenih evropskih država".

Reding smatra da je potrebno izgraditi "Sjedinjene evropske države" sa Evropskom komisijom kao vladom i sa dva doma, Evropskim parlamentom i Senatom zemalja članica.

Reding je rekla da će kampanja da Evropska unija (EU) postane "Sjedinjene evropske države" biti najbolje oružje protiv evroskeptika, piše Dejli telegraf.

Reding je istakla da će za manje od četiri mjeseca građani širom Evrope imati priliku da izaberu u kakvoj Evropi žele da žive.

Ideja o ujedinjenju evropskih članica u superdržavu nije nova, a njome se u prošlosti bavilo više pojedinaca i političkih organizacija.

Najpoznatiji je svakako francuski politički ekonomista i diplomata Žan Mone, koji je jedan od rodonačelnika ideje o EU čije je stvaranje počelo formiranjem Evropske zajednice za ugalj i čelik 1951. godine i britanskim odbijanjem da potpišu pristupnicu.

Četiri godine kasnije, nakon što je propao pokušaj stvaranja Evropske odbrambene zajednice, Mone je osnovao Akcioni odbor za Ujedinjene evropske države, što je pospješilo formiranje Evropske ekonomske zajednice 1958. godine.

U 21. vijeku idejom stvaranja Sjedinjenih država Evrope istakao se bivši belgijski premijer Gi Verhovstat koji je 2005. godine nakon referendumskog odbijanja evropskog ustava u Francuskoj i Holandiji tvrdeći da "Evropljani žele više Evrope".

On je napisao knjigu "Sjedinjene države Evrope" za koju je 2007. godine dobio "Evropsku književnu nagradu", prvu koja je ikada dodijeljena.

Kao zamjena za propali projekat ustava, u međuvremenu je stupio na snagu Lisabonski ugovor koji je usvojen poslije mnogih peripetija i ponavljanja referenduma o njegovom prihvatanju u Republici Irskoj.

Protivnici stvaranja evropske superdržave kao jedan od argumenata navode činjenicu da nisu još sve evropske države članice EU, pa zbog toga ujedinjenje čitavog kontinenta još nije moguće, kao ni ukidanje nacionalnog suvereniteta.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE