• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sjeverna Koreja upozorava na mogućnost rata

Odnosi između Seula i Pjongjanga su pogoršani od kako je južnokorejski predsjednik Li Mjung Bak stupio na vlast u februaru 2008. godine.

 Sjeverna Koreja upozorava na mogućnost rata Izvor: MONDO

Sjeverna Koreja upozorila je da bi južnokorejska politika konfrontacije mogla izazvati rat na podjeljenom Korejskom poluostrvu.

Sjeverna Koreja je 30. januara saopštila da odustaje od svih političkih i vojnih sporazuma sa Južnom Korejom uključujući i pakt o nenapadanju zbog "neprijateljskih namjera" Seula.

Odnosi između Seula i Pjongjanga su pogoršani od kako je južnokorejski predsjednik Li Mjung Bak stupio na vlast u februaru 2008. godine.

On je nakon preuzimanja dužnosti rekao da će ponovo biti razmatrani svi sporazumi postignuti u periodu između 2000. i 2007. godine na internim samitima između Pjogjanga i Seula, te da će za ekonomsku podršku zahtjevati mnogo više zauzvrat od Sjeverne Koreje.

Odnosi između dvije strane dodatno su pogoršani tokom proteklog mjeseca kada je Sjeverna Koreja pojačala kontrolu nad jako utvrđenom granicom i protjerivanja nekoliko državljana Južne Koreje zaposlenih u industrijskom parku Kaesong.

Sjeverna Koreja optužuje Liovu vladu da priprema rat, što Južna Koreja negira.

Dvije Koreje spore se oko pomorske granice u Žutom moru, gdje su se dogodili teški sukobi dvije mornarice u periodu između 1999. godine i 2002. godine.

Zapadnu morsku granica nazvanu Sjeverna granična linija jednostrano je povukla Komanda UN predvođena SAD krajem Korejskog rata pedesetih godina, a Sjeverna Koreja insistira na tome da granica treba da bude postavljena još južnije.

Sjeverna Koreja je 2006. godine izvršila probno ispaljenje atomske bombe, ali je kasnije potpisala sporazum sa SAD, Južnom Korejom, Japanom, Rusijom i Kinom kojim se obavezala da će odustati od nuklearnog programa u zamijenu za pomoć.

Međutim u tom procesu od avgusta nije postignut napredak, a pregovori u decembru okončani su bez dogovora. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE