• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Italija podijeljena oko eutanazije

"Zaratili" zagovornici i protivnici eutanazije u Italiji.

 Italija podijeljena oko eutanazije Izvor: MONDO

Slučaj Eluane Englaro koja je u komi od saobraćajne nesreće 1992. godine, pretvorio se u političku krizu u Italiji i podjele na pobornike i protivnike eutanazije.

Odlukom predsjednika Italije Đorđa Napolitana da odbije odluku vlade Silvija Berluskonija o obustavljanju postupka eutanazije na Apeninskom poluostrvu je nastala institucionalna kriza, a svemoćni Berluskoni najavljuje čak i promjenu Ustava kako bi njegova volja bila sprovedena.

Dakle, Vrhovni sud je prošle godine odobrio višegodišnju želju porodice da se Eluani Englaro isključe aparati koji je vještački drže u životu gotovo dvije decenije, a u prethodna tri dana njoj se više ne daje hrana.

Protivnici eutanazije, a prije svih Berluskonijev kabinet i Vatikan, odlučno se protive eutanaziji i već je parlamentu dostavljen nacrt zakona kojim se zabranjuje prestanak hranjenja pacijenata u vegetativnom stanju.

Inače, eutanazija je u Italiji zabranjena, ali pacijenti mogu da odbiju liječenje.

Predsjednik Italije Napolitano odbio je da potpiše vladin dekret o obustavljanju eutanazije u slučaju Eluane Englaro, smatrajući ga neustavnim. Berluskoni je odgovorio u svom stilu: "Promijenićemo ustav, jer je prosovjetski i donijet je pod uticajem komunista".

Berluskonijevi protivnici, prije svega lijevo orijantisane partije i pokreti, optužuju ga za diktaturu i da od Italije pravi "talibansku državu". Među njima je i književnik Umberto Eko. Oni kažu da je Berluskoni postao "gospodar života i smrti".

Sa druge strane, Vatikan i papa Benedikt, naravno, podržavaju Berluskonija, odnosno politiku koja se protivi isključivanju aparata.

Eluana je 1992. godine, tada dvadesetogodišnjakinja, doživjela saobraćajnu nesreću poslije koje se više nije probudila.

Prošle godine Vrhovni sud je prihvatio zahtjev njenog oca da joj se omogući da umre. Međutim, od septembra on ne može da nađe bolnicu u kojoj bi sproveo eutanaziju, iako ljekari kažu da ga razumiju i da je u pravu i da je Eluana zapravo mrtva već 17 godina.
U presudi suda je navedeno da je njeno stanje takvo da se ne može očekivati da će se ikada oporaviti i izaći iz kome, i ističe da je ona prije nesreće više puta iznosila stav da nikada ne bi željela da bude održavana u životu vještački.

Bepino Englaro, otac nesrećne djevojke, ogorčen je na Berluskonija i crkvu. "Ovo je teatar! Sve ovo je prevazišlo i moje najluđe misli. Crkva ne treba da se miješa u ovaj slučaj", rekao je Englaro i poručio katoličkoj crkvi da "na njemu neće moći da sprovodi svoje vrijednosti".

Dok se vodi prava politička borba u Italiji, koja je već izazvala institucionalnu krizu, ispred bolnice u Udinama, gdje je Eluana smještena, vodi se i borba između pobornika i protovnika eutanazije.

Katolički vjernici se okupljaju ispred bolnice, ali isto tako i oni koji smatraju da čovjek ima pravo dostojanstveno umrijeti.

Berluskonijev kabinet se već dva puta sastajao od petka povodom ovog pitanja. "Vjerujem da govorim ono što misli i osjeća većina Italijana", kaže italijanski premijer i dodao da kao otac nikada ne može da dozvoli da se ugasi život osobe koja je još živa i koja, hipotetički gledano, može da ima djecu.

U štampi se čak sprovode i ankete sa pitanjem: Da li treba ili ne isključiti aparate Eluani Englaro? Većina, ali tijesna (47 odsto) zagovara održavanje u životu.

Ljekari su ranije iznijeli procjenu da bi umiranje Englaro, po prestanku davanja hrane i vode, trajalo do dvije sedmice, iznoseći tvrdnju da ona ni u kojem slučaju ne bi mogla da osjeti bilo kakav bol.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE