• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez revidiranja ugovora za Južni tok

Evropska komisija i Rusija će tražiti zajedničko rješenje za Južni tok, bez revidiranja međudržavnih sporazuma sa zemljama kroz koje prolazi gasovod.

Kako navodi list pod naslovom "Evropa pristaje na Južni tok", tu informaciju su za Vedemosti potvrdili predstavnici ruskog Ministarstva energetike i evropskog komesara za energetiku Gintera Etingera.

Tako će se o rješenju za Južni tok razgovarati sa Gaspromom, bez daljeg uslovljavanja zemalja kroz koje prolazi taj međunarodni gasovod. Gasovod Južni tok prolazi i kroz Srbiju.

Rusija i EU dogovorile su se 17. januara o formiranju radne grupe za rješavanje tehničkih i pravnih pitanja u vezi sa projektom Južni tok, gasnoj ruti koja će zadovoljiti 15 odsto potreba Evrope za gasom do 2018. godine.

Krajem prošle godine Evropska komisija ocijenila je da ugovori o izgradnji Južnog toka koje je Rusija zaključila sa šest zemalja članica EU i Srbijom nisu u skladu sa evropskim propisima, odnosno da krše Treći energetski paket.

Ministarstvo energetike Rusije saopštilo je početkom decembra 2013. da je dobilo zvaničan zahtjev od Evropske komisije o neophodnosti revizije sporazuma koje je Rusija sklopila sa zemljama učesnicama Južnog toka.
Premijer Rusije Dmitrij Medvedev je kasnije izjavio da su ti sporazumi iznad dokumenta EU, odnosno Trećeg energetskog paketa, koji je ocijenio kao "nacionalni", ali je ukazao da je Rusija spremna na dijalog.

Izradnja dionice gasovoda kroz Srbiju koji će koštati 1,9 milijardi evra, simbolično je počela 24. novembra. Projekat izvodi preduzeće "Južni tok Srbija" u kojem Gasprom ima 51 odsto, a Srbijagas 49 odsto vlasništva.

Južni tok trebalo bi da ruski gas dovede do Italije cijevima ispod Crnog mora i kopnom preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije.

Vrednost projekta je 16 milijardi evra, a isporuka gasa bi trebalo da počne 2016. godine.

(MONDO, Foto: Wikimedia)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE