Izraelski minsitar odbrane Moše Jaalon objavio je da je direktna čena ofanzive na pojas Gaze, koja je trajala 50 dana, 1,9 milijardi evra.
" Troškovi operacije Zaštitna ivica - vojni troškovi, direktni troškovi su više od devet milijardi šekela," rekao je Jaalon sinoć na ekonomskoj konferenciji u Tel Avivu.
"Napali smo više od 6.000 meta, više od 5.000 vazdušnim snagama, oko 900 s kopna i mora, " rekao je on, aludirajući na tenkovsku, artiljerijsku i vatru sa brodova.
Međutim, uprkos tako žestokim udarima, Jaalon je rekao da ekstremisti protiv kojih je ofanziva započeta 8 .jula i dalje imaju značajan arsenal oružja. On je podsetio da se procenjivalo da "terorističke organizacije u pojasu Gaze - Hamas, Islamski džijad i druge - ima oko 10.000 projektila na početku operacije. "
"Danas oni imaju petinu od toga, ali još uvek 2.000 projektila," rekao je Jaalon, precizirajući da svako presretanje dolazeće rakete staje 100.000 dolara.
" S ekonomske tačke gledišta to je vredno, ako se upredi s potencijalnom štetom. Ali to još uvek iznosi 100.000 dolara za svako prestretanje", naglasio je Jaalon.
Vojska je saopštila da je odbrambeni sistem " gvozdena kupola " oborio 600 raketa tokom ofanzive. Izraelska vlada je u nedelju odobrila drastična smanjena budžeta kako bi se pokrili troškovi ofanzive u Gazi.
Ministri su izglasli da se smanji za dva procenta budžet svakog ministarstava, osim ministarstva odbrane.
Više od 2.140 Palestinaca je ubijeno u izraelskoj ofanzivi, skoro 70 procenata među njima civila, sudeći po podacima UN. Prema podacima Izraela najmanje polovina ubijenih su naoružani ljudi iz Hamsa i drugih militantnih palestinskih organizacija. Na izraelskoj strani ubijeno je 66 vojnika i šest civila, ukljucujući jednog radnika iz Tajlanda i četvorogodišnjeg izraelskog dečaka.
Rat se završio neograničenim prekidom vatre u utorak prošle nedelje uz dogovor da se vode indirektni pregovori o trajnom zatišju ali datum početka nije još određen.