• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protest u Zagrebu zbog gašenja Rafinerije Sisak

Autor mondo.rs

Radnici sisačke Rafinerije INA protestovali su danas ispred poslovne zgrade u Zagrebu kako bi uoči sednice upravnog tela kompanije izrazili nezadovoljstvo zbog mogućeg gašenja te rafinerije.

ni su autobusima stigli u Zagreb, a po dolasku im se pridružilo još stotinak kolega i nosili su brojne transparente među kojima su se isticali: "Hrvatska vas gleda", "Politika svih vlada RH kriva je za propast INA-e", "Vrdoljak je kriv, oduzeo plin INA-i", "300 milijuna kuna - 383 otkaza"...

Radnici su se organizovali putem društvenih mreža, ističući da su odlučni da iskoriste sva raspoloživa zakonska sredstva u borbi za opstanak rafinerije i 800 radnih mesta.

"U nameri da se borimo za opstanak rafinerije ostvarili smo jedinstvo sva četiri sindikata koja deluju u rafineriji. Upravo dogovaramo i aktiviranje Štaba za obranu Rafinerije. Ne smemo dozvoliti da se rafinerija ugasi, a verujem da ćemo pritom imati i podršku vlade", rekao je Željko Jurašinović, glavni poverenik Sindikata energetike, hemije i nemetala Hrvatske, najbrojnijeg sindikata u sisačkoj rafineriji.

U javnosti se spekuliša da bi mogla biti donesena odluka o gašenju prerade u Rafineriji nafte Sisak. Prostori Rafinerije mogli bi, naime, biti prenamenjeni u logistički centar, uz pokretanje neke druge proizvodnje.

 Preradu bi INA nastavila u riječkoj Rafineriji koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara, a ta je opcija, po pisanju hrvatskih medija, ocenjena je kao najrealnija varijanta restrukturiranja rafinerijskog poslovanja.

Iz kompanije INA je stigao službeni stav da kompanija sprovodi stratešku analizu postojeće situacije na rafinerijskom tržištu i analizu svog rafinerijskog sistema te da su otvorene sve mogućnosti vezane uz potencijalne promene u rafinerijskom poslovanju.

Hrvatski predsednik Ivo Josipović protivi se mogućoj odluci Uprave INA-e da zatvori rafineriju u Sisku i poziva vladu da kroz razgovore s partnerima ne dopusti niti jedan "ishitren korak".

Hrvatska vlada i mađarska naftna kompanija MOL u šestoročlanoj Upravi INA-e imaju po tri člana, međutim u slučaju jednakog broja glasova za neku odluku, presudan je predsednik Uprave, koji ima dvostruki glas.

Najava mogućeg ukidanja prerade nafte u Sisku u hrvatskoj javnosti izazvala je burne reakcije jer se radi o pogonu esencijalno važnom za grad Sisak i Sisačko-moslavačku regiju, ali i strateškom postrojenju za celokupnu hrvatsku privredu, koja pridonosi nacionalnoj energetskoj sigurnosti.

Ministar privrede Ivan Vrdoljak u čiji resor spada i energetika, izjavio je da će Vlada u okvirima svojih ovlašćenja učiniti sve kako bi zaštitila radnike, firmu u celini i zaustavila donošenje štetnih odluka za INA-u.

Vrdoljak, kao i mnogi drugi, podseća da je prema ugovoru iz 2003. godine, strateški partner, mašarski MOL, obećao investirati u rafinerije i povećati njihove kapacitete, a sada, nakon 11 godina, najavljuje se njihovo zatvaranje.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE