Grčka i ministri finansija evrozone, dogovorili su se večeras da paket pomoći Grčkoj bude produžen za četiri mecesa, saopštili su ministri evrozone.
Ministri iz Evrogrupe (ministri finanisja Evrozone) i grčki partneri usvojili su saopštenje u kome se napominje samo zahtev Grčke za produženje zajma.
Detalji biti izrađeni na sledećim sastancima na tehničkom nivou a Grci do ponedeljak moraju da dostave spisak mera (štednje) koje će preduzeti da konsoliduju finansije i ekonomiju.
Skaj nuz je precizirao da lista reformi mora da uključuje detalje o tome kako Atina namerava da se izbori sa utajom poreza i korupcijom, kao i kako misli da reformiše disfunkcionalnu javnu administraciju.
Pored toga, Grčka treba da predstavi mere za okončanje humanitarne krize u zemlji, koja je rezultat šestogodišnje recesije i stroge budžetske štednje, na koju se Atina obavezala u okviru postojećeg programa međunarodne finansijske pomoći.
U saopštenju se ističe da se poverioci obavezuju da do kraja aprila prihvate konačnu listu.
"Međunarodni poverioci ocijeniće da li je lista reformi dovoljno sveobuhvatna da bude početna tačka za uspešno zaključenje procesa. Nakon toga lista će ponovo biti ocenjena i odobrena do kraja aprila", navodi se u saopštenju.
KUPOVINA VREMENA
U međuvremenu, grčka vlada pozdravila je sporazum sa ministrima finansija evrozone o produženju zajma, ocenivši da je "Atina ovim okrenula novu stranicu".
"Izbegli smo mjere recesije", rekao je zvaničnik grčke vlade.
Grčki mediji su javili da se u Briselu pregovara o četvoromesečnom programu pomoći za Grčku, koji ne bi uključivao mere štednje.
Atina se, međutim, obavezala da neće preduzimati jednostrane korake kao što su podizanje minimalne plate ili zaštita od prinudne naplate potraživanja obezbeđenih hipotekom u slučajevima u kojima se radi o jedinom domu.
Sa takvim rešenjem nisu bile saglasne Nemačka i Holandija, pa će se čekati još tri dana da se vidi šta su Grci naumili.
Grčkom predlogu najviše se suprotstavio Šojble, koji je ocenio da je on nedovoljan. Od takvog decidiranog stava se naknadno odrekla sama kancelarka Nemačke Angela Merkel, ublaživši ga tumačenjem da je to "dobra osnova za dalje preogovore".
Već popodnevna vest o "proboju u razgovorima" pomogla je kursu evra, kao i da američke berze "uđu u plus".
Sastanak ministara finansija Evrozone (tzv. Evrogrupa) trebalo je da počne u podne ali je bio odložen četiri sata pošto su ministri radili u grupama o detaljima saopštenja o kojem su razgovarali.
Dogovor je postignut tek uveče.
Ukoliko do dogovora ne dođe brzo (prvi rok je bio danas a sada je ponedeljak), grčki premijer Aleksis Cipras je najavio da namerava da traži hitan samit Evropske unije (EU).
"Premijer je obavestio predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska da će tražiti hitan samit EU u nedelju u slučaju da sastanak Evrogrupe ne urodi plodom", dodao je isti izvor.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je odbacio predlog grčkog premijera, ali je "spreman da to učini u bliskoj budućnosti ukoliko bude neophodno".
Stav Tuska Rojtersu je preneo neimenovani evropski zvaničnik, dodajući da je pre sazivanja samita na nivou EU potrebno da budu iscrpljene sve opcije na nivou Evrogrupe.
U međuvremenu, Evrogrupa, Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska komisija posreduju između ministara finansija Grčke i Nemačke Janisa Varufakisa i Volfganga Šojblea.
Današnji treći sastanak Evrogrupe u Briselu održao se u nastojanju da se države članice Evrozone usaglase o produženju programa pomoći Grčkoj, koji ističe 28. februara.
Grčka je zatražila šestomesečno produženje pomoći bez obaveze da istovremeno sprovodi mere štednje vezane za tu pomoć, što bi joj dalo vremena da pripremi novi predlog za plan pomoći.