NATO će rasporediti tenkove i opremu za oko 5.000 ljudi duž svojih severoistočnih granica, najavio je generalni sekretar Jens Stoltenberg uoči ministarske konferencije u Briselu.
Tenkovi i oprema biće raspoređeni u Poljskoj i baltičkim zemljama, a Stoltenberg je nazvao ovu meru potezom uveravanja istočnih članica da je NATO spreman da ih brani.
"Dali smo glavnoj komandi NATO nalog da pripremi plan raspoređivanja i da u okviru komandne strukture osnuje novi logistički štab da ga sprovede", rekao je Stoltenberg novinarima pred sastanak ministara odbrane članica Alijanse u Briselu.
On je naglasio da se ovim ne narušava sporazum NATO sa Rusijom prema kome se NATO obavezao da neće osnivati stalne baze na istoku, jer vojnici neće pratiti tenkove i opremu, koja će biti konzerrvirana i aktivirana samo ako se ukaže potreba.
"Nismo u hladnom ratu sa Rusijom, ali nismo više ni strateški partneri", kazao je generalni sekretar, ocenjujući da su odnosi NATO i Rusije "negde između" i da "jaka odbrana ne sprečava dijalog".
Stoltenberg je zatražio od Rusije da se pridržava sporazuma iz Minska o rešenju ukrajinske krize i da prestane "da zvecka nuklearnim oružjem".
"Svemu što se tiče nuklearnog naoružanja treba pristupati veoma pažljivo", rekao je on.
Generalni sekretar NATO je oštro osudio jutrošnji bombaški napad Talibana na avganistanski parlament u Kabulu uz reči da to predstavlja napad na demokratiju.
On je najavio da će na današnjem sastanku pored ostalog biti reči o nedovoljnom izdvajanju sredstava za odbranu od strane nekih članica i rekao da ga brinu očekivanja da će vojni budžeti u budućnosti nastaviti da se smanjuju.
"Ne možemo unedogled da radimo više sa manje", upozorio je Stoltenberg.
NEMCI I FRANCUZI NE ŽELE ATOMSKE RAKETE KOD KUĆE
Nemačka i Francuska protive se razmeštanju krstarećih raketa sa nuklearnim punjenjem na svojoj teritoriji.
SAD predlažu razmeštanje raketa koje mogu da nanesu nuklearni udar i očekuju da one budu postavljene u evropskim zemljama.
Vašington tvrdi da je Rusija prekršila Sporazum o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa, navodi "Špigl".
Međutim, u Evropi smatraju da nije dokazano da Moskva krši taj sporazum, a Nemačka, uz sve to, veruje da nivo ruske pretnje nije povećan.
Jedan od rukovodilaca nemačke obaveštajne službe BND, Gvido Miler, smatra da je najava ruskog predsjednika Vladimira Putina o povećanju raketnog potencijala samo "propagandna predstava".
Ni zvanični Pariz ne želi postavljanje raketa sa nuklearnim glavama u Francuskoj.