Vojne vežbe na jugu Evrope pod nazivom "Spoj trozupca", najveće u poslednjih 13 godina, predstavljaju upozorenje svim potencijalnim protivnicima NATO, uključujući i Rusiju, izjavio je generalni sekratar Alijanse.
Jens Stoltenberg je, u intervjuu za španski list "ABC", rekao da je NATO spreman da brzo rasporedi kopnene, vazduhoplovne ili mornaričke snage ako je potrebno.
Aktivna faza vežbi počela je 21. oktobra u Španiji, Portugaliji i Italiji 21. oktobra i trajaće do 6. novembra.
U njima učestvuje 36.000 vojnika iz 30 zemalja sveta, među kojima su i Austrija i Švajcarska, koje nisu članice NATO, kao i 140 aviona, 90 brodova i podmornica, preneo je Sputnjik.
Stoltenberg je rekao da "Spoj trozupca" predstavlja jasan signal da je NATO spreman da brani Alijansu od svake pretnje.
NATO se trenutno prilagođava novoj realnosti koju odlikuje nestabilnost i nasilje na Bliskom istoku i severu Afrike, dodao je Stoltenberg.
Najavljujući vežbe, komanda združenih snaga NATO u holandskom gradu Brunsum je saopštila da će "Spoj trozupca" ukazazati na povećani nivo ambicije NATO u zajedničkom modernom ratovanju i pokazaće sposobnu, naprednu alijansu sa odgovarajućim sposobnostima i kapacitetima da se izbori sa aktuelnim i budućnim bezbednosnim izazovima.
General Mili: Najveća pretnja SAD
Načelnik generalštaba vojske SAD general Mark Mili, koji se nedavno vratio iz Kijeva, nazvao je Rusiju najvećom pretnjom za SAD zbog posedovanja nukleranog oružja i mogućnosti da ga koristi.
Rusija je jedina zemlja na svetu sa nuklearanim sposobnostima da uništi SAD, što je čini egzistencijalnom pretnjom, kazao je Mili publici na Prvom samitu odbrane u Vašingtonu, prenosi Raša tudej.
Nedavnim ponašanjem, Rusija je pokazala da će biti spremna da koristi takvo naoružanje, dodao je general, misleći na nedavne vojne vežbe i patrole aviona, napominjući da Rusija od 2008. godine krši "vesfalski poredak", "invazijama na suverene zemlje."
Ako to zvuči poznato, to je zato što je Mili koristio iste fraze za vreme potvrde u julu pred Senatom, tokom potvrde postavljenja, a jedina razlika je što je tada nosio plavu uniformu, a ovom prilikom je izabrao maskirnu, precizira Raša tudej.
Dodaje se da ta fraza čak i nije njegova, jer je dve nedelje pre postavljena Milija isto to izgovorio u Senatu predsednik zajedničkog štaba Džosef Danford prilikom svog imenovanja.
"Ruski medvedi nas gledaju izbliza", dodao je Mili. Na pitanje da li to znači da Rusiju treba tretirati kao neprijatelja, a ne partnera, Mili se povukao, pozivajući se na "snagu i ravnotežu pristupa", što je, kako je naveo, trenutna politka SAD.
Diplomtija je malo nijansiranija od binarnog proračuna, naglasio je on, dodajući da ruska "agresija" treba da se bori protiv sankcija i pozicioniranaja NATO-a, a SAD treba sa Rusijom da sarđuju na pitanjima od zajednickcog interesa, kao što je nuklerani sporazum sa Iranom.