Iz dana s one strane nepostojeće "gvozdene zavese" stižu vesti koje predstavljaju noćnu moru za vojne planere u NATO-u i SAD. Novi ruski tenk "armata" je u finalnoj fazi, a "snimljen" je i novi oklopni transporter.
Oružane snage Rusije ispituju dvadesetak tenkova "t–14 armata". Čija se serijska isporuka armiji očekuje već sledeće godine.
"Ispitivanja 'armate' sprovode se prema utvrđenom planu, bez problema. Serijska isporuka počeće čim to poželi naručilac“, rekao je zamenik direktora Uralvagonzavoda, Aleksej Žarič za "Izvestija", a prenosi iSputnjik.
"T-14" nosi ubojiti 125 mm top koji ispaljuje 10 do 12 granata s efikasnom probojnošću na udaljenosti od 8 kiometara ali kao najupečatljiviju karakteristiku "armate" američki list "Nešenel interest" navodi ruski kompleks aktivne zaštite "afganit". U tom sistemu koristi se radar za kružno nadgledanje sa aktivnom rešetkom i elektronskim skenerom, kao i moćni sistem za radioelektronsku borbu koji ometa navođenje protivničkih granata. Pored toga, "armata" ima i sistem za blokiranje uređaja za lasersko navođenje.
Ne testira se, međutim, samo najnoviji tenk. Do danas tajno rusko oklopno vozilo „karatelj“ počelo da se koristi, jer je jedno od tih vozila primećeno za vreme specijalne operacije u Dagestanu, piše Sputnjik.
Snimak ruskog oklopnog vozila nezvaničnog imena „karatelj“ objavljen je na Youtubu, piše "Rosijska gazeta". U opisu videa se navodi da je snimljen u selu Leninkent, u Kirovskom rejonu grada Mahačkala. Na njemu je snimljena antiteroristička operacija FSB–a i MUP–a protiv jedne bande, koja je izvedena ove nedelje.
Prvo se u kadru našlo novo jurišno modifikovano oklopno vozilo "tigar", nakon njega je u kadar uleteo „karatelj“ sa oznakama Centra za specijalne namene FSB Rusije.
U javnosti ne postoje informacije o njegovim karakteristikama. Prema nezvaničnim verzijama, oklop „karatelja“ je izgrađen po uzoru na oklop kamiona na kojem je ekipa Kamaz master učestvovala na maratonu Dakar reli.
ADMIRAL SAD: RUSKE PODMORNICE SVE NEVIDLJIVIJE
Američki admiral Mark Ferguson nedavno je govorio o primetnim poboljšanjima tehničkih i borbenih karakteristika ruske podmorničke flote, zbog čega je izrazio zabrinutost planovima NATO-a da štedi na Ratnoj mornarici.
"Moskva pravi podmornice koje američka mornarica sve teže otkriva i prati", izjavio je za televiziju CNN komandant Ujedinjene komande NATO-a u Napulju i Ratne mornarice SAD u Evropi i Africi, admiral Mark Ferguson.
"Njihove podmornice koje su sve manje primetne. Vidimo da Rusi poseduju sve bolje sisteme naoružanja, raketne komplekse koji mogu da pogode kopnene ciljeve na velikom rastojanju. Primećujemo da se nivo njihove obuke povećava kako se približavaju područjima koja su udaljenija od njihove teritorije", izjavio je Ferguson.
Zbog zabrinutosti akcijama ruskih podmornica, SAD i njihovi saveznici iz NATO-a pokreću novi program vojnih vežbi za simuliranje protivpodmorničke operacije i primene novog naoružanja, uključujući patroliranje protivpodmorničkih aviona "p-8 posejdon", dodao je Ferguson. U ovom trenutku NATO ima 53 podmornice, ali zbog zastarelosti i smanjenja budžeta njihov broj će do 2020. godine pasti na 41.
Bivši šef komande snaga SAD i NATO-a u Evropi general u penziji Džejms Stavridis je, sa svoje strane, rekao televiziji da SAD danas ne mogu u potpunosti da kontrolišu akcije ruskih podmornica.
"Naše jurišne podmornice su bolje, ali ne mnogo. Ruske podmornice predstavljaju realnu pretnju za grupu brodova predvođenu nosačem aviona Ratne mornarice SAD", izjavio je Stavridis.