Američki senator Džon Mekejn optužio je svog kolegu senatora Renda Pola da radi za ruskog predsednika Vladimira Putina, nakon što je ovaj blokirao pokušaj glasanja o sporazumu o ulasku Crne Gore u NATO.
"Senator iz Kentakija sada radi za Vladimira Putina", rekao je Mekejn u Senatu SAD govoreći o republikancu Polu, koji zastupa državu Kentaki.
Kako navodi portal Politiko u svom evropskom izdanju, Mekejnu, republikanskom senatoru iz Arizone, koji presedava Odborom američkog Senata za oružane snage, za govornicom se pridružilo dvoje demokratskih senatora kako bi se založili za debatu i glasanje o sporazumu, ali se Pol, koji se protivi daljem proširenju NATO, tome usprotivio.
"Ukoliko ste protiv, Vi ostvarujete ciljeve Vladimira Putina", poručio je Mekejn ocenivši da ukoliko se neko usprotivi sporazumu izvršava "želje i ambicije Vladimira Putina".
Pol je odgovorio da je Mekejn "malo poremećen" i da taj 80-godišnji senator predstavlja snažan dokaz potrebe uvođenja starosne granice za mesto u Senatu.
"Mislim da je njegovo najbolje vreme prošlo. Mislim da je postao pomalo poremećen", dodao je Pol za televiziju MSNBC.
Kako navodi "Dejli bist", nakon što je Mekejn tražio jednoglasni pristanak za usvajanje sporazuma, Pol se usporotivio i potom "dramatično napustio prostoriju".
Mekejn je potom kritikovao Pola da je napustio prostoriju "bez opravdanja ili bilo kakvog obrazloženja povodom akcije koju je preduzeo".
U saopštenju za "Dejli bist", portparol Mekejna pojasnio je da Mekejn smatra da je osoba koja ima najviše koristi od neuspeha Kongresa da ratifikuje sporazum o ulasku Crne Gore u NATO - Vladimir Putin.
"Senator Mekejn, i svakako narod Crne Gore, cenio bi da dobije objašnjenje od senatora Pola o tome zašto je pokušao da spreči da ova se ova mala, hrabra zemlja, pridruži odbrani slobodnog sveta", dodaje se u saopštenju kancelarije Mekejna.
Pol je na to odgovorio da trenutno SAD ima vojnike u više desetina zemalja i aktivno učestvuje u borbama u Iraku, Siriji, Libiji i Jemenu.
"Pored toga, SAD su obećale da će učestvovati u odbrani 28 zemalja u NATO. Nije mudro širiti monetarne i vojne obaveze SAD imajući u vidu teret duga od 20.000 milijardi dolara", poručio je Pol.
Prema njegovim rečima, u toku je prava debata o tome koliko veliki bi NATO trebalo da bude i da li je to više provokativno nego što je dobro.
"Gde god se vodi rat naši vojnici se bore i naši dolari za to plaćaju. Tako da 45 vojnika koliko Crna Gora ima (u Avganistanu) teško se mogu smatrati doprinosom našoj nacionalnoj bezbednosti", rekao je Pol.