• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radnici odlaze, gradonačelnik ih moli da se vrate

Autori mondo.ba Autori Agencije

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović uputio je danas pismo radnicima uništenih firmi sa područja Tuzlanskog kantona da ne napuštaju BiH, te da se vrate u Tuzlu i Živinice.

"Želim da znate da podržavam vaše zahtjeve, ali vas molim da ne napuštate BiH, da se vratite u Tuzlu i Živinice i da se ovdje zajedno borimo za vaša prava", naveo je Imamović u pismu radnicima Fabrike obuće "Aida", Fabrike deterdženata "Dita" i Livnice čelika iz Tuzle i Fabrike namještaja "Konjuh" iz Živinica.

On je poručio poslanicima Skupštine Tuzlanskog kantona da su dužni svojim najvažnijim prioritetom smatrati zahtjeve obespravljenih radnika, jer su se nudili biračima, osvojili mandate, primili visoke paušale.

"Očekujem od Kantonalne skupštine da odmah ispuni zahtjeve radnika i građana i da imenuje rukovodstvo Skupštine i Vladu, koja će se suočiti sa nagomilanim problemima radnika koji teško pate", navodi se u pismu.

 Kolona oko 200 radnika propalih tuzlanskih firmi „Konjuh“, „Aida“, „Dita“ i Livnice čelika krenula je juče prema graničnom prelazu Oršaje s ciljem napustanja BiH zbog nebrige vlasti za njihove probleme. Nakon noći provedene u Srebreniku, nastavili su put pješice prema Orašju i granici sa Hrvatskom.

Za dva sata očekuje se njihov dolazak u Ormanicu na području opštine Gradačac, potvrdio je Mujo Gavranović, predsjednik Sindikata Konjuha.

„Umorni smo i nismo ni dobro. Hladno je, ali idemo polako“ , rekao je Gavranović za Radio Slobodnu Evropu.

Na protestni marš radnici su krenuli srijedu iz Tuzle, kako bi u nekoj od zemalja EU zatražili azil, zbog nebrige države koja je i većinski vlasnik preduzeća u kojima rade, za njihov status.

Ovaj očajnički potez je, kaže Gavranović, „posljednji krik“ da se skrene pažnja na njihove probleme, jer „dalje nemaju kud“.

Radnici godinama pokušavaju riješiti pitanje neisplaćenih plata, uvezivanja radnog staža, zdravstvenog osiguranja, ali i pokretanja proizvodnje u ovim firmama. Ni nakon obećanja poslije februarskih protesta da će odgovoriti na radničke zahtjeve, vlasti ni do danas ništa nisu uradile.

Dodatno, kantonalni premijer u ostavci Bahrija Umihanić pozvao je radnike da odustanu od marša prema Orašju, te da se strpe. Strpljenje, je međutim, ono čega, kažu radnici više nemaju.

Skupština tuzlanskog kantona koja bi trebala raspravljati o rebalansu budžeta u koji bi trebali biti uvršteni i djelimično zahtjevi radnika, zbog političkih nesuglasica, tek u četvrtak bi trebala izabrati rukovodstvo, kako bi uopšte moglo biti razmatrano ovo pitanje.

Trebalo bi da donesu odluku o jednokratnoj pomoći radnicima u iznosu od 200 eura, a koja, kaže Hasan Užičanin, radnik "Aide", neće omesti njihovu namjeru.

“Kakvu god odluku da donesu mi idemo i imamo svoj cilj. I ako donesu odluku o jednokratnoj pomoći, ona bi nam dobro došla ali ona nije rješenje ovim radnicima. Nama je rješenje posao i da živimo od svog rada.”

U Ormanici se spremaju da ih dočekaju sa medicinskim ekipama i lokalnim Crvenim kstom/križem, te opšinskim radnicima ukoliko bi im zatrebala pomoć.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Ovaj strajk tuzlaka postao je sprdacina i od vlasti i strajkaca E hoce bas ce im pomoci EU a mozda i sama Hrvatska jedva ceka da joj dodju

MONDO REPORTAŽE