• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Diskriminacija žena u imovinsko-pravnim odnosima

Autor mondo.ba

Krajem maja održana je javna tribina pod nazivom „Diskriminacija žena po osnovu pola/roda u imovinsko-pravnim odnosima“. Javnu tribinu je organizovala Fondacija Udružene Žene Banjaluka.

Cilj javne tribine je informisati javnost o Zakonu o zabrani diskriminacije BiH i mogućnostima zaštite koji nudi zakonski okvir ženama koje su žrtve diskriminacije po osnovu pola/roda u imovinsko-pravnim odnosima.

Pravna asistentica Fondacije, Zvijezdana Marković je učesnike/ce javne tribine upoznala sa osnovnim odredbama Zakona o zabrani diskriminacije, koje u prvom redu definišu diskriminaciju, pobliže određuju vrste diskriminacije i pojavne oblike, te daju smjernice zaštite oštećenih diskriminacijom.

Zakon nudi zaštitu kroz dva mehanizma. Prvi od njih, koji je ujedno i Zakonom prepoznata centralna institucija za zaštitu od diskriminacije je Institucija Ombudsmana za ljudska prava BiH, kojem se građani/ke mogu obratiti putem pojedinačnih ili u slučaju više lica, kolektivnih žalbi. Ombudsman je dužan da po zaprimljenoj žalbi sprovede poseban postupak istrage u kojem će utvrditi navode diskriminacije i istražiti stanje u oblasti u kojoj se diskriminacija pojavila.

Druga mogućnost, je specifična antidiskriminacijska tužba, putem koje se građanin/ka žali na diskriminaciju u konkretnom slučaju i stoga sud, kao i u parničnom i u upravnom postupku odlučuje o diskriminaciji kao o glavnoj stvari. Za razliku od „klasične“parnice, teret dokazivanja u ovim specifičnim antidiskriminacijskim postupcima je na tuženoj strani. Tužilac u svom tužbenom zahjevu postojanje diskriminacije treba da učini samo vjerovatnim, a tužena strana je ta koja treba da na sudu dokaže da je do diskriminacije u praksi nije došlo.

Činjenica da se teret dokazivanja prebacuje na tuženu stranu predstavlja kvalitetno zakonsko rješenje u Zakonu, s obzirom da u praksi pojedinci/ke vrlo teško mogu da dokažu postojanje diskriminacije. Dokazna sredstva su limitirana na svjedoke, vrlo je malo materijalnih dokaza u postupku,pa se prebacivanje tereta dokazivanja na tuženu stranu javlja kao procesno povoljnije za oštećene. Zakon je svojim odredbama ostavio mogućnost oštećenima, da budu zastupani od niza pravnih lica poput nevladinih oganizacija, koje se bave oblasti u kojoj se potencijalna diskriminacija javila te niza drugih udruženja i institucija koje problem diskriminacije mogu sudski iznijeti.

Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu Fondacije Udružene Žene u pružanju pravne pomoći žrtvama rodno zasnovanog nasilja, u naše pravno savjetovalište javljale su se i žene koje su bile žrtve pojedinih vidova diskriminacije, a nerijetko i višestruko diskriminisane. Pravnica Fondacije, Lana Jajčević je sa učesnicima/ama tribine podijelila iskustva iz prakse, putem kojih je navela primjere žena koje su bile žrtve diskriminacije u pristupu jednakim uslovima rada i jednakim pravima iz imovinsko-pravnih odnosa, naročito se fokusirajući na ove posljednje, gdje je navela iskustvo korisnice koja nije mogla da pristupi nasljeđu svog preminulog partnera sa kojim je živjela u vanbračnoj zajednici, usljed zakonske odredbe po kojoj preživjeli vanbračni partner nije izjednačen u nasljednim pravima sa drugim potomcima, iako su po Porodičnom zakonu RS bračna i vanbračna zajednica izjednačene.

Na trbini su govorile i predstavnice Geodetske uprave koje su se posebno osvrnule na diskriminaciju žena prilikom nasljeđivanja imovine i uknjižavanja nepokretnosti, te istakle značaj uknjižavanja imovine ½ i predstavile mogućnosti koje se građankama mjesnih zajednica grada Banja Luke, nude kada je riječ o uknjiženjim pravima na nepokretnosti u zemljišne knjige u omjeru ½. Na ovaj način se smanjuje diskriminacija žena u imovinsko-pravnim odnosima, jer se muškarc i žena javljaju kao suvlasnici imovine stečene u braku.

Fondacija Udružene Žene pohvaljuje ovaj program uknjižavanja imovine i poziva sve građane/ke da putem ovog projekta iskoriste mogućnosti i besplatno uknjiže vlasništvo na nepokretnostima u omjeru ½, izbjegnu skupe notarske upise prava i osiguraju svoju pravnu sigurnost putem ranog preventivnog uknjiženja.
Ova tribina je treća tribina po redu, u nizu od 9 tematskih tribina koje Fondacija Udružene Žene sprovodi u cilju podizanja svijesti građana/ki o različitim vidovima diskriminacije na bazi pola/roda, sa kojom se žene susreću u svakodevnom životu, mogućnostima koje nudi Zakon o zabrani diskriminacije BiH i besplatnoj pravnoj pomoći koju Fondacija pruža ženama žrtvama polne/rodne diskriminacije.

Javna tribina se održala u okviru projekta „Zaštita žena od polne/rodne diskriminacije - od zakona do stvarne implementacije“, koji finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE