Hrvati u finišu slomili "stare mušterije"

Rukometaši Hrvatske pobjedom nad Islandom (31:27) započeli su Mundijal u Njemačkoj i Danskoj.

Islanđani su "stare mušterije" Hrvatske, koja je u posljednjih devet godina samo jednom odigrala neriješeno, a u ostalih pet međusobnih dvoboja, "kockasti" su bili neumoljivi.

Izabranici Lina Červara su tradiciju nastavili i u prvom kolu B grupe 26. Svjetskog prvenstva, koje ove godine prvi put zajedno organizuju dvije zemlje, Njemačka i Danska.

Ali, podmlađena reprezentacija komšija nije bez muke stigla do prvih bodova na šampionatu svijeta u dvorani u Minhenu.

Naprotiv - tek u finišu su "slomili" neugodne "ribare" - 31:27 (16:14).

Hrvati, kojima je prije dvije godine na Mundijalu u Francuskoj izmakla bronza u spektakularnom meču sa Slovenijom, prvi put su do prednosti stigli u 11. minutu golom Luke Stepančića (7:6).

Island je do finiša prvog poluvremena na krilima raspoloženog Arona Palmarsona uspio da preokrene na tri razlike, ali su potom Hrvati furioznom serijom od 5:0 u posljednjih nekoliko minuta ipak na odmor otišli sa prednošću - 16:14.

Trener fudbalera Bajerna, hrvatski stručnjak Niko Kovač uručio je nagradu za najboljeg igrača utakmice Luki Stepančiću.

Početkom nastavka, razlika je iznosila najviše "plus četiri" u nekoliko navrata, da bi potom Islanđani sjajnom serijom od čak 7:1 stigli ponovo do vođstva - 24:22.

Međutim, zahvaljujući Stepančiću, ali i Luki Cindriću, koji su bili efikasni kad je bilo najvažnije, "kockasti" su serijom od 6:0 u periodu od 50. do 60. minuta slomili neugodni Island i stigli do prva dva boda na prvenstvu svijeta.

Osam golova postigao je Luka Stepančić, njegov imenjak Cindrić je upisao tri pogotka manje, ali četiri u drugom dijelu kad se "lomio" rezultat, dok je kod Islanđana najbolji bio Aron Palmarson sa sedam.

U nedjelju Hrvatska igra protiv Japana, a 14. januara protiv Makedonije. Potom joj je protivnik selekcija Bahreina, da bi u posljednjem kolu u grupi u derbiju odmjerili snage sa Španijom.

Najbolje tri reprezentacije će proći u dalje takmičenje, a ukrštaće se sa grupom u kojoj su Srbija i Rusija u istom terminu podijelile bodove, potom svjetski šampion Francuska, domaćin Njemačka i Brazil.

GRUPA A (Berlin)

1. kolo

Njemačka - Koreja 30:19 (17:10)
Srbija - Rusija 30:30 (16:16)
Brazil - Francuska (20.30)

TABELA: Njemačka 2, Srbija 1, Rusija 1, Brazil (-1) 0, Francuska (-1) 0, Koreja 0.

GRUPA B (Minhen)

1. kolo:

Japan - Makedonija 29:38 (13:18)
Island - Hrvatska 27:31 (14:16)
Bahrein - Španija (20.30)

TABELA: Makedonija 2, Hrvatska, Španija (-1) 0, Bahrein (-1) 0, Island 0, Japan 0

GRUPA C (Kopenhagen/Herning)

1. kolo:

Čile - Danska

Saudijska Arabija - Austrija 22:29 (9:15)
Tunis - Norveška (20.30)

GRUPA D (Kopenhagen)

1. kolo:

Angola - Katar 24:23 (12:8)
Argenina - Mađarska 25:25 (10:13)
Egipat - Švedska (20.30)

TABELA: Angola 2, Mađarska 1, Argentina 1, Švedska (-1) 0, Egipat (-1) 0.

Na Svjetskom prvnestvu učestvuju 24 selekcije podijeljene u četiri grupe sa po šest reprezentacija.

Po tri najbolje plasirane selekcije izboriće plasman u narednu fazu, gdje će prenijeti bodove iz utakmica protiv onih reprezentacija koje su se našle u drugom krugu. Ostale selekcije nastaviće takmičenje u tzv. "Prezident Kupu", gdje će se boriti za što bolji plasman na SP.

Nakon toga biće formirane dvije nove grupe, takođe po šest timova, a po dvije prvoplasirane ekipe plasiraće se u polufinale.

Finale je zakazano za 27. septembar u danskom Herningu, gdje će biti održani svi mečevi za plasman. Polufinalni susreti biće igrani u Hamburgu.

Titulu brane rukometaši Francuske, a sve utakmice sa prvenstva možete pratiti direktno na TV Arena Sport.