• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odležao već 14 godina: Mevlid Jašarević, napadač na Ambasadu SAD, naredne godine izlazi na slobodu

Autor Dušan Volaš

Mevlid Jašarević, koji je osuđen na 15 godina zatvora zbog terorističkog napada na ambasadu SAD u Sarajevu 2011. godine, biće pušten iz zatvora Vojkovići u septembru sljedeće godine nakon što odsluži zatvorsku kaznu koju mu je izrekao Sud BiH.

 Mevlid Jašarević izlazi iz zatvora i biće deportovan u Srbiju Izvor: YouTube/Screenshot

Ovu informaciju je za Raport potvrdio njegov advokat Senad Dupovac. Jašarević je uhapšen 2011. godine, a vrijeme provedeno u pritvoru u zatvoru u Zenici uračunato je u zatvorsku kaznu koja mu je pravosnažno izrečena 2013. godine. Nakon presude biće "deportovan" u Srbiju.

Prije toga, Jašarević je tražio razne pogodnosti, tačnije da ostatak zatvorske kazne odsluži u Srbiji, gde je rođen i čije državljanstvo posjeduje, ali je takav zahtjev odbijen. Jašarević i dalje služi kaznu u Vojkovićima.

U oktobru 2011. godine, Mevlid Jašarević je pucao na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država ( SAD ) u Sarajevu.

U svom mahnitom napadu, teško je ranio policajca Mirsada Velića, koji je obezbeđivao zgradu ambasade, prije nego što ga je snajperista specijalne policije onesposobio i uhapsio.

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine osudilo je Mevlida Jašarevića na 15 godina zatvora 22. novembra 2013. godine.

Kako je navedeno u presudi, prije napada koji je izvršio 28. oktobra 2011. godine, Jašarević je snimio oproštajnu poruku na dva DVD-a u kojoj je naveo da „namjerava da natjera strane vlade da promijene svoj stav prema muslimanima u svijetu“, ali i da je tražio oproštaj od majke „ako neko od muslimana koji rade za Amerikance bude poginuo u njegovoj akciji, jer ih i on smatra neprijateljima muslimana“.

Prvobitno je osuđen na 18 godina zatvora, ali se tokom drugostepenog postupka „pokajao“, što je sud uzeo kao olakšavajuću okolnost. Kazna mu je potom smanjena na 15 godina zatvora.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE