• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deca na meti internet manijaka

Svaki peti srednjoškolac u Srbiji, korisnik interneta, dobio je seksualnu ponudu od virtuelnog sagovornika, piše "Blic"

 Deca na meti internet manijaka Izvor: MONDO

Glatko ju je odbilo 16 odsto, a tri procenta onih koji su bez snebivanja prihvatili seksualni kontakt kažu da nisu imali problema. Trojica đaka, međutim, doživela su veoma neprijatno iskustvo zbog prihvatanja seksualne ponude sa interneta, pokazuju podaci Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta.

Seksualno uznemiravanje i provociranje maloletnika preko interneta, međutim, nije krivično kažnjivo.
"Srbija nema odgovarajuću zakonsku regulativu u ovoj oblasti. Naše tužilaštvo nije nadležno za internet pedofiliju i druge oblike seksualnog sajberuznemiravanja maloletnika. Nema izgleda da će zakon koji utvrđuje našu nadležnost biti menjan 2009. godine. Zato sada krivična odgovornost postoji jedino kad neko preko interneta podstiče maloletnika na prostituciju, pod uslovom da do prostituisanja dođe u realnom životu", ukazuje Lidija Komlen-Nikolić, republički posebni tužilac za visokotehnološki kriminal.

Institut za psihologiju je anketirao 2.419 učenika iz različitih tipova srednjih škola u devet gradova. Kompjuter kod kuće ima 89 odsto srednjoškolaca, priključak na internet 57 odsto. Seksualnu ponudu nije dobilo 41 odsto srednjoškolaca, petina jeste. Sajberkriminalci koriste razne načine da dopru do dece, najčešće u tzv. sobama za četovanje.

Dr Dijana Plut objašnjava da su srednjoškolci radoznali, uzbudljivo im je da uskaču u razne virtuelne uloge, "što je njima primereno i od njih očekivano ponašanje": "Nažalost, ponekad ih sa druge strane čekaju iskusni vukovi. Nisu deca kriva što na ovom svetu postoji toliko mnogo poremećenih ljudi."

Nevladina organizacija "Astra", koja se bavi sprečavanjem trgovine ljudima, pre dve godine je uradila pilot-projekat u Srbiji i regionu povodom prvih slučajeva vrbovanja putem interneta radi trgovine ljudima. U šest gradova anketirali su 1.205 srednjoškolaca: 70 odsto koristi internet, polovina ide u sobe za četovanje. Od te polovine je čak 47,8 odsto dobilo ponude, od toga da se uživo upoznaju, preko poziva da "zajedno otputuju", da im taj neko "obezbedi posao", do poziva na čist seks ili seks za novac. Sa internet sagovornikom uživo se upoznalo čak 37 odsto srednjoškolaca, tvrdi Lidija Radović iz "Astre".

Kod trgovaca ljudima najtraženije su devojčice od 15 godina, pa je "Astra" izmislila prosečnu tinejdžerku upravo te dobi, koja je završavala osmi razred, htela da upiše trgovačku školu i živela sa oba, relativno stroga roditelja. Posadili su ovu izmišljenu devojčicu na "Krstaricu", "Serbiankafe", "Skajp" i ICQ.

"Za 50 sati razgovora, tokom više dana, devojčica nije inicirala nijedan kontakt, ali su s njom kontaktirali 457 puta. Četvrtina ju je seksualno uznemiravala: i žene i muškarci. Čak 20 puta dobila je sumnjive ponude; poslužila je za ostvarivanje nečije seksualne fantazije, nuđeno joj je rešenje svih problema, da postigne bolji život, što može da bude uvod u trgovinu ljudima. Bilo je i eksplicitnih ponuda: seks za novac.Kupci seksa znali su da ona ima samo 15 godina i govorili joj da su klinke najbolje jer ne prave probleme. Da smo profil te devojčice napravili ranjivijim, rezultat bi bio još alarmantniji. S njom su kontaktirali svi, od tinejdžera do muškaraca starijih od 60 godina", ističe Lidija Radović.

Deca u Srbiji dnevno su prosečno dva sata za računarom. Ne slute kakvih sve bolesnih umova ima i u realnom i u virtuelnom svetu, ostavljaju lične podatke na raznim veb stranicama, ne misleći da mogu postati nečija meta. Zato roditeljima i deci, kažu stručnjaci, treba pomoći da razviju zaštitne strategije u svetu interneta.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE