• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kakvu vodu pijemo?

Svaki treći vodovod u Srbiji je visoko rizičan, jer isporučuje vodu koja je mikrobiološki i hemijski ispod dozvoljenog nivoa kvaliteta.

 Kakvu vodu pijemo? Izvor: MONDO

Dodatno zastrašuje i podatak da trećina stanovništva Srbije koristi vodu iz izvorišta, bunara i seoskih mreža koji nikada nisu kontrolisani, pišu "Novosti".

Rezultati ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za piće iz 155 vodovodnih sistema u 2007. godini u Srbiji pokazuju da su 74 vodovoda, odnosno 47,75 odsto - ispravni.

To, međutim, pokazuje i da je polovina Srba "osuđena" na to da koristi vodu sumnjivog kvaliteta.

Sa druge strane, naša zemlja ne samo da ne koristi veliki potencijal podzemnih voda, već pravo bogatstvo - baca.

Podatak da gotovo polovina vodovoda nudi dobru vodu znači da imaju manje od pet odsto mikrobiološki i manje od 20 odsto fizičko-hemijski neispravnih uzoraka vode.

Ispitivanja su otkrila i da je 16 sistema ili 10,32 odsto fizičko-hemijski neispravno u više od 20 odsto kontrolisanih uzoraka. Voda iz ovih sistema je najčešće mutna, ima više gvožđa, mangana, amonijaka, nitrata, kao i veći procenat kalijum-permanganata.

Svi ovi elementi, tvrde stručnjaci, ne mogu da utiču na zdravlje ljudi, a izuzetak je jedino nitrat, škodljiv samo za bebe. Bitno je da u vodi nema patogenih mikroorganizama ili materija koje mogu štetno da utiču na zdravlje, kao što su fekalije, ili bakterija ešerihija koli.

Prema rečima dr Dragane Jovanović, specijaliste higijene Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", najgoru vodu u Srbiji piju Vojvođani.

"Čitavo područje Panonske nizije ima nekvalitetna izvorišta, pa samim tim i lošu vodu", kaže Jovanovićeva. "Razlog je loše tlo. Da bi Vojvodina imala dobru vodu neophodni su izuzetno skupi uređaji za preradu", dodaje ona.

Najnekvalitetnije vodovodne sisteme imaju žitelji Bačke Topole, Apatina, Kikinde i Zrenjanina. I

spitivanja kvaliteta vode pokazuju da Novosađani kao i žitelji ostalih većih gradova u Srbiji, ipak, piju ispravnu vodu.

Osim Vojvođana, lošu vodu imaju i žitelji Šumadijskog i Podunavsko-braničevskog okruga. Česmovača u Moravičkom, Kolubarskom, Raškom, Pirotskom, Topličkom, Nišavskom i Zlatiborskom okrugu je hemijski i mikrobiološki ispravna. To znači da u Valjevu, Mionici, Čačku, Užicu, Ubu, ne treba da brinu, jer im njihovi vodovodi isporučuju ispravnu vodu.

Teši činjenica da ni u jednom ispitivanju kvaliteta vode nisu pronađeni teški metali.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE